Delta Finans

VIOP vade sonunda ne olur?

VIOP vade sonunda ne olur?

VIOP vade sonunda merak edilen konulardan bir tanesi ise, vade sonu ve işlemlerin son olduğu gün herhangi bir sözleşmele işlemlerin yapılabileceği son gün olarak kabul edilir. Vade sonunda açıkta kalan durumlar için daha önceden tanımlanmış olan teslimat yöntemleri İstanbul Borsası tarafından kapatılmaktadır. 

VIOP Sözleşme Alım Satımı

VIOP bünyesinde sözleşmelerin el değiştirmesi durumlarından, sözleşmelerin vadelerinin bitimine kadar beklemek kesinlikle zorunlu tutulmamaktadır. Vade sonuna kadar olan bu süre zarfında, borsa üzerinde aynı vade içerisinde ve aynı sayıda sözleşmeleri alıp satmak durumunda bütün pozisyonlar kapatılabilmektedir. Diğer bir yandan yeni açılacak olan pozisyonlar sürekli açılıp kapanabilmektedirler. Fakat, vade sonlarına kadar beklenme durumlarında Borsa üzerinde tamamen açık kalan pozisyonlar sadece vade sonlarında uzlaşma fiyatları üzerinden bir zaman sonra otomatikman kapanacaktır. 

Vade sonlarında belirlenmiş olan uzlaşma fiyatları, vade sonlarında kâr ve zarar hesaplamaları yapılırken ele alınacak fiyat olarak da belirlenmektedir. Vade sonlarında bu belirlenen fiyatların hesaplanmış olduğu sözleşmenin dayanak varlığı hesaplanırken, hesaplandığı tarihten itibaren yani vade tarihinden itibaren, spot fiyatları tamamen realist bir şekilde yansıtılmaktadır. 

Bu Sebepten ötürü işlemlerin son günlerinde, spot piyasa üzerinde oluşan seansların ve kapanış seanslarının tamamen veya kısmi olarak kapatıl durumda kalması, spot piyasa üzerinde de endeks değerlerinin hesaplanamaması sonucuna da dönüşebilmektedir. 

Bu tarz durumlarda dikkat etmeniz gereken noktalar ise uzlaşma fiyatları komite tarafından belirlendiği konusudur. 

Piyasa üzerinde bildiğiniz üzere birçok yatırım firması ve yatırım seçenekleri mevcuttur, sizler de en doğru yatırım şirketini bularak VIOP bünyesine dahil olabilirsiniz. 

Kurumsalların veya bireysel yatırımcıları doğru şekilde işlem yapabilmesi için, net olarak yatırım yapacakları hisseleri doğru şekilde seçmeleri gerekmektedir. Bu tarz seçimler ile doğru noktaya ulaştığınızda sizler de hızlı şekilde para kazanabilirsiniz. 

Piyasa üzerinde bulunan yatırım araçlarını aktif olarak kullandığınızda sizler de hızlı bir ticaretin döndüğünü göreceksiniz. Bu tarz ticaretlerde yerlerinizi almanız fazlasıyla önemlidir.Yatırım yaptığınız hisseler para kaybederken sizler, doğru şekilde işlem yaptığınız taktirde fazlasıyla para kazanabilir ve yatırımlarınızı güçlendirebilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ