Delta Finans

VIOP uzun ne demek?

VIOP uzun ne demek?

VIOP uzun ne demek sorusu için sizlere cevap vermek için bir içerik hazırladık. VIOP piyasası içinde bulunan kısa pozisyon ve uzun pozisyon tanımları çoğu yatırımcının kafasını da karıştırmakta. Diğer yandan da türev piyasa çeşitlerine de pek ilgisi olmayan yatırımcı kişiler, uzun pozisyon emirleri ve kısa pozisyon emirlerini duyunca farklı pozisyon şekillerini algılayabiliyorlar. Düz mantık olarak incelememiz gerekirse, VIOP piyasasındaki kısa ve uzun pozisyonlar çok da spot piyasalardan farklı değildir. Detaylı olarak anlattığımızda sizler de bu tarz işlemlere hakim olduğunuzun farkına varacaksınız .

VIOP bünyesinde bu tarz uzun ve kısa pozisyonların ne zamanlarda açıldığı ve hangi beklentiler ile açıldığı konusundan bahsetmemiz gayet doğru olacaktır. Borsa içerisinde yatırımcılar, yatırım yaparken iki farklı şekilde hareket etmektedir. İlk seçenekleri fiyatların düşeceği yönündedir, ikinci seçenekleri ise genel fiyatların yükseleceği durumudur. Borsa fiyatlarının yükselişi bekleniyorsa alım pozisyonlarından olan uzun pozisyon açılmaya başlar. 

Piyasada bulunan varlıkların fiyatlarının düşeceği senaryosunda ise diğer bir tür olan kısa pozisyon devreye girer. Daha düşük fiyattan kâr etmek için aradaki fiyat farkı kapatılır. Yatırımcılar elinde bulunmayan sözleşmeleri satarak piyasadan borçlu şekilde satışlarını yaparlar. 

Kısa ve uzun pozisyonlardan daha basit şekilde bahsetmemiz gerekirse, piyasa fiyatlarının düşeceğini bekliyorsanız kısa pozisyon, yükselmesini bekliyorsanız uzun pozisyon açmanız gerekmektedir. Sizlere de anlattığımız gibi aslında gayet basittir.

Kısa ve Uzun pozisyonda yapılmaması gereken hatalar 

VIOP bünyesinde işlem yapmakta olan yatırımcılar, genel olarak açık pozisyonları kapatmakla meşgulken aynı ürünlerin vade içinde bulunan sözleşmeleri ile pozisyonların tamamen kapanacağının farkında asla değildirler. Bildiğiniz üzere VIOP içinde aynı ürün 3 birbirine yakın ay bir de senelik olmak üzere 4 farklı vadede işlem görebilmektedir. 

 Bu sebepten dolayı, açık olan pozisyonlar kapatılırken, sözleşme ve vadelerin aynı şekilde olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. 

VIOP yatırımcılarının sürekli yapmış olduğu ikinci büyük hata ise, pozisyon kapanışlarının ters işlem ile yapılmasıdır. Alım pozisyonu açıldığı zaman, bu pozisyon aynı ürünün aynı vadedeki sözleşmesinden satım pozisyonu açılarak kendisini kapamaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ