Delta Finans

VIOP Sürdürme Talimatı

VIOP Sürdürme Talimatı

Bildiğiniz üzere, herhangi bir vadeli işlem sözlemesinde alış veyahut satış işlemlerinin, tamamen gerçekleştirilmesi sonrasında, fiyatının hızlı bir şekilde değişimi ile kâr zarar oranları hesaplanabilmektedir. Bu tarz işlemlerde ise, herhangi bir zarara sahip olduğunuzda teminat bakiyeniz düşer ve bu tarz durumlarda da dışarıdan alabileceğiniz hesabınıza ek teminatlara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Piyasa üzerinde 2017 senesine kadar devam eden borsa sürecinde, sizlere belirttiğimiz sürdürme teminatları, yapılmış olan sözleşme ve teminat zarar sonuçlarında düşebileceği en düşük seviyeye gelebilmekte. Bu tarz durumlar genel olarak başlangıç ve belirli bir seviyelere de ulaşabilmektedir. 

Piyasada bulunan teminat hesapları

Piyasadaki teminat hesapları genel olarak başlangıç seviyesinin belirlenmiş olan bir miktarına göre hareket etmektedir. Teminat hesap bakiyeleriniz, sürdürme teminatları seviyelerinin daha da altlarına düşmesi durumunda, bakiyelerin sıfırdan teminat seviyesi yükseltilmesi durumu da gerekmektedir. 

VIOP içerisinde yapılmış olan yeni düzenleme ile, sürdürme teminatları tamamen kaldırılmış durumdadır. Kaldırılma sebebi ise herkesin de iyi bildiği gibi borsa içerisinde çıkacak problemlerin de VIOP içerisinde mevcut hale gelmemesi durumudur. Yatırım yapan kişilerin hesabında bulunan teminat bakiyeleri, başlangıç teminatı seviyesine veyahut daha da alt seviyelere düşerse, planlanan başlangıç teminatları sıfır seviyesine yükselmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yapılmış olan yeni düzenleme ile  yatırım yapan kişilerin yapabildiği tek işlem, Teminat tamamlama çağrısı olarak kabul edilmektedir. Buna da genel olarak Ingilizce dilinde “Margin Call” adı verilmektedir. 

VIOP içerisinde bulunan aktif fiyatlarda yükseliş beklentisi olduğunda, alım opsiyonları satın alını veyahut elimizde bulunan satım opsiyonları satılmaktadır. Fiyatlarda düşüş beklenildiğinde ise, satım opsiyonları alını veyahut elimizde bulunan alım opsiyonları satılmaktadır. Mevcut olan prim borçları ise, uzun pozisyon sahiplerinin hesabından işlemlerin gerçekleştiği gün içerisinde satılırken, prim alacağı kısa pozisyon zamanında kısa pozisyon sahibinin hesabına hızlı bir şekilde yatırılmaktadır. 

Opsiyon satın almış olan yatırımcılar için teminat istenmiyorken, opsiyon satışı yapan kişiler için, span parametresi içerisinde başlangıç teminatı istenmektedir.  Bu sebepten dolayı yatırım yapmadan önce araştırmanız gereken alan fazlasıyla geniştir. Sizler de sağlıklı işlem yapmak için güncel bilgileri takip etmelisiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Oktay dedi ki:

    Viop riskli olduğu kadar kazanç fırsatı da oldukça fazladır. Eğer kazanmak istiyorsanız risk almak zorundasınız zaten. Kaybeden birileri olmalı ki siz de kazanasınız. Herkesin aldığını satmalı, herkesin sattığını almalısınız.

  2. Cengiz dedi ki:

    Zarar da edilebilir kar da. Her şey duruma ne kadar hakim olduğunuza bağlı. Paranız hesapta Türk Lirası olarak durur. Buna rağmen dolar alsanız bile paranızın gecelik faizi işlemeye devam eder.

BİR YORUM YAZ