Delta Finans

VIOP short ne demek?

VIOP short ne demek?

VOIP, Vadeli işlem ve opsiyon piyasası içerisinde iki farklı pozisyon tanımı bulunmaktadır. Bu pozisyon türlerinin isimleri ise kısa pozisyon ve uzun pozisyon olarak bilinmektedir. İki farklı pozisyonun tanımları ise birbirlerinden tamamen farklı olduğu için genel olarak, yatırımcıların da kafasını karıştırabilmektedir. 

Kısa pozisyon emir tipi veya uzun pozisyon emir tipi denilince farklı bir durumdan söz edildiği de düşünülebilmekte. Türev piyasa modunda ilerleyen VİOP’da açılmış olan kısa ve uzun pozisyonlar, mantık olarak baktığımızda spot piyasalardan çok da farklı değildirler. Sizlere yapacağımız genel bilgilendirme ile işlemleri iyi bildiğinizin de hızlı bir şekilde farkına varacaksınız. 

VIOP üzerinde uzun ve kısa pozisyonların, finans içinde değişiklik gösteren literatür tanımını sizlere yapmadan önce, hangi durumlarda meydana çıktığından bahsetelim. Borsa girişlerinde yatırım yapacağınız zaman, iki farklı durum üzerinde çalışılmaktadır. Yatırımınızı fiyatların yükselişine veya düşüşüne göre yapmaktasınız. Diğer yandan fiyatların yükselme durumu bekleniyorsa VIOP ile uzun pozisyon aktif hale gelmektedir. 

Short pozisyon ile kâr etmek

Piyasadaki varlıkların fiyatlarının düşeceği durumu göz önüne alındığında satış yapılır ve düşük fiyatlardan yerine konulması amaçlanmaktadır. Bu sayede arada oluşacak olan fiyatlardan da hızlı bir kâr elde edilebilir. VIOP sözleşmeleri, genel olarak piyasa üzerindeki sistem içinde borçlu durumda satmıştır. Örnek vermemiz gerekirse; hesapta bulunmayan bir hisse satışı piyasa fiyatı üzerinden satışa düşmüştür. Bu pozisyonu kapatabilmesi için genel fiyatlar düştüğünde tekrar alım yapılabilmektedir. Düşük haldeki durumunda bin doların tekrar harcanması ile ilk baştaki durumdan aradaki fark kâr olarak elde edilir. Sizler de düşüş veya yükselme öngörülerinde bu tarzda alım satım yapabilir ve kendinizi garantiye alabilirsiniz. Yatırımcıların yapacağı bu taktikler ile kendilerini hızlı bir şekilde güvene sokarlar. 

VIOP içerisinde gerçekleşecek olan Short pozisyon ile bu tarz kârları hızlı şekilde elde edebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Genel olarak danışmanlar ile hareket eden yatırımcılar, mantıklı öngörüler ile kendilerini hızlı bir şekilde yukarılara çıkartabilmektedirler. Mantıklı düşüş veya yükselme öngörüleri ile mükemmel bir kazanç sağlamanız da mümkün. Doğru hareketin zamanını bekleyerek güzel bir ivme yakalayın ve kazancınızı ikiye katlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Filiz dedi ki:

    Kaldıraçlı bir sistem olan Viop işlemlerinde çok fazla risk almanıza gerek yoktur. Tek yönlü işlem yapmak zorunda da değilsiniz. Viop’ta çift yönlü işlem yaparak daha çok kazanmanız mümkündür. Bilgiler için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ