Delta Finans

VIOP Long ne demek?

VIOP Long ne demek?

VIOP long ne demek sorusu ile çoğumuz karşılaşmaktayız. Piyasa içerisinde en çok merak edilen konulardan bahsedecek olursak bu konular, uzun ve kısa pozisyonlardan meydana gelmektedir. Kısacası, bu konulara değindikten sonra vereceğimiz örneklerden bahsedelim. VIOP bünyesinde bildiğiniz gibi uzun pozisyon örneği, alım veya satım yapmak anlamına da gelebilmektedir. Yani genel olarak fiyatların tamamen yükseleceği düşünülerek yapılan işlemlerden de olabilmektedir. Kısa yani short pozisyonlar ise satım yapmak anlamına gelmektedir. İleri dönemlerde değişebilecek olan fiyatların düşeceği konusu düşünülerek yaptığınız işlemler olarak da bilinebilmektedir. 

Uzun Pozisyonlar Hakkında Bilgiler

Örnek veremiz gerekirse BIST 30 civarı yapılan vade endeksi sözleşmelerinin, 90 bin seviyelerinde ve siz bu fiyatların ekim ayında fırlayacağını düşünüyorsunuz. Bu fiyatların kesinlikle yükseleceğini düşünüyorsanız, yapacağınız işlemler uzun pozisyon konusunda mantıklı bir alım seçeceği olacaktır. Şimdiki güncel olan teminat sözleşmesi ise 1030 TL olarak bellidir ve siz bu kadarlık işlem yapacaksınızdır. 

Diğer bir yandan da ikinci senaryomuz şu şekilde gerçekleşebilecektir. Bekletilerimizin tamamen yanlış çıkması durumunda, sizler yapmış olduğunuz sözleşmelerin değer kazanacağını düşünüyorsanız ve seviyeler 85 Bin seviyelerine gerilediyse zarar durumunuz şu şekilde olacaktır. 

Kar/Zarar: (85.000 – 90.000)/10*1 = -100 TL

Yüzde Zarar: -100/1000 = % -9,75

Şeklinde olacaktır. 

Fiyatların düşeceğini düşünüyorsanız, tamamen farklı bir durum ile karşılaşacaksınız. Yapacağınız kısa pozisyon işlemlerinde, DOLAR/ Türk lirası sözleşmeleri üzerinden örnek verecek olursak, sözleşme fiyatlarının 3,6500 civarında olduğu ve ekim aylarında bu durumundan daha fazla değer düşüreceğiniz düşünüyorsunuz. Bu sebepten dolayı, kısa pozisyon ile paranızı da riske atmamış olacaksınız. Yapacağınız işlemler ile kazan durumunu garantileyip paranızı da hiç bir şekilde riske sokmamanız gerekmektedir. İnternet üzerinde bildiğiniz gibi birçok farklı taktik durumu da mevcuttur. Bu tarz taktikleri olumlu bir şekilde halletmek için sizler de doğru bir araştırma yapmalısınız. Hesap bölümündeki yapacağınız en ufak değişiklikler sizlerin para kazanmasına da yardımcı olacaktır. Mutlaka long veya short pozisyonları net bir şekilde belirleyebilir ve riskleri de en aza hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İlve dedi ki:

    Kazanç sistemi oldukça karmaşık geliyor bana. Özellikle şu kriz döneminde nereye yatırım yapacağımızı şaşırdık. İyice anlamadan ve kavramadan girişmemek lazım diye düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ