Delta Finans

VIOP kontratı nedir?

VIOP kontratı nedir?

VOIP sözleşmesi, vadeli opsiyon ve işlem piyasalarında işlem görmeye devam eden, Vadeli işlem sözleşmeleri ve sermaye piyasası araçları ile düzenlenmiş ekonomik, finansal sözleşmeler olarak bilinmektedir. Kontratların büyüklüklükleri ve madde olarak belirlenmiş olan vadeleri standart olarak bilinmektedir. 

VIOP, sonraki bir tarihte, eskiden başta belirlemiş olan miktar, fiyat ve nitelik olarak finansal göstergeleri de içermektedir. Sermaye piyasasında bulunan araçları, malları, kıymetli madenleri ve dövizlerin alım satımlarının internet ortamında gerçekleştiği piyasa olarak da bilinmektedir. 

Vadeli işlemler sözleşmesi neden yapılır? 

İlk olarak bu sözleşmeyi, riskten korunma amaçlı işlem olarak da adlandırabilmekteyiz. Sözleşme içerisine konu olmuş olan piyasalar içinde gelecek olan ve ortaya çıkabilecek herhangi bir dalgalanmaya karşı, kendimizi korumamıza olanak sağlamaktadır. Sonraki dönemler için ileri vadeli alacak olduğumuz döviz alacakları veya ödemesi olan yatırımcılar, spot piyasada bulunan durumun ters yönüne doğru pozisyon alacaktır. Bu yapılacak olan işlem, yatırımcılara karşı oluşabilecek hareketlere karşı riskleri de önlemektedir. 

Şirketlere ve kişilere herhangi bir risk ve finansal problem yaratmamak için avantajlar sağlamaktadır. 

Yatırım amaçlı olarak yapılacak işlemler ise, yatırımcıların piyasada fiyat beklentisine doğru orantıda işlem yapmaktadır. Yatırımcıların düşük fiyattan satın almış oldukları varlıkları, yüksek kâr ile satarak gelir elde etmeleri için de yatırım yapılabilmektedir. Bu şekilde de yapılan kâr ile piyasa içinde likidite artışına hızlı bir şekilde katkı sağlamaktadırlar. 

Arbitraj amacı ile yapılacak olan işlemler ise, vadeli işlemlerde fiyat farklılıklarını sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Bu farklılıkları yakalamalarını sağlayarak, düşük fiyatlı varlıkları alıp yüksek fiyattan, risksiz bir şekilde satmalarına da olanak sağlamaktadırlar. 

Kaldıraç avantajları ile de yapabileceğiniz işlemler, düşük teminatlar ile daha büyük durumda pozisyon almanıza da katkı sağlayacaktır. Portföy çeşitlendirmesi sebebiyle risklerin yayılması açısından da sizlere çeşitlilik sunmaktadır. Diğer yandan da tek hisse senedi almaktansa sistem içerisinde hızlı bir işlem yapmanıza da olanak sağlamaktadır.  

Finansal olarak yapacağınız işlemlerde risk her zaman mevcut durumdadır. Sizler doğru şekilde işlem takibini yaparsanız, her zaman kazanan olabilirsiniz. Detayları hiç bir zaman göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oktay dedi ki:

    Bulaşıp bulaşmama konusunda kararsız kaldığım sistemlerden bir tanesi. Kriz döneminde kazanç getirir diyenler çok fazla olsa da yine de endişeliyim bu konuda. Risk almaya değer mi değmez mi emin değilim.

BİR YORUM YAZ