Delta Finans

Viop dolar nedir?

Viop dolar nedir?

Viop dolar piyasasından bahsedecek olursak, USD/TRY vadeli işlem sözleşmesi olarak adlandırılan bu sistem, piyasa içinde en çok işlem gören seçeneklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Türkiye içinde döviz piyasasının en aktif olduğu bölüm kesinlikle dolar piyasasıdır. USD/Türk Lirası vadeli işlem sözleşmesinde oluşan yatırım fırsatlarını yatırımcılar, çok basit bir şekile ve düşük miktarlarda da yapabilmektedirler. Diğer bir yandan da VIOP içinde bulunan spot piyasasından da çok daha az teminat ile de bu işlemleri yapabilmektedirler. Fiyatların da düşüş ve yükseliş yönlerine doğru yatırımlar yapılabilmektedir. Yani Dolar kuru düşecek diye yatırım yaptığınızda dolar değer kaybederken sizler de para kazanabilirsiniz. VIOP sözleşmesi içinde yatırımcılar hedge, artiraj ve spekülatif işlemler de gerçekleştirebilmektedirler. 

VIOP içerisinde DOLAR/TRY vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapmak isteyen yatırımcılar, dolar üzerinden alacakları veya borçlarını da, ithalat ve ihracat durumundaki riskleri yönetebilir ve bunları lehine çevirebilmektedirler. 

VIOP Dolar Sözleşmeleri Hakkında Bilgiler 

VIOP dolar sözleşmelerinin detaylarından bahsedecek olursak, vadeler genelde iki ay sürmektedir. Vade ayları ise; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve aralık ayları olarak belirlenmiştir. 

Bu vadeler içerisinde bulunan aylar ve bunları takip eden diğer aylar olmak üzere 4 farklı vade aynı anda işlem de görebilmektedir. En aktif olan vade ise USD/TRY işlem sözleşmesi olarak bilinmektedir. 

Vadelerin sonlanma zamanlarında yapılmış olan işlem sözleşmeleri, sistem tarafından otomatik şekilde kapatılmaktadır. Yatırım yapan kişiler istedikleri zamanlarda bu durumu diğer vade zamanına da taşıyabilmektedirler. 

DOLAR/TL vadeli işlem sözleşmelerinin büyüklüğü ise 1.000 Dolar olarak kabul edilir. Minimum alım 0,0001 TL’ye karşılık gelmektedir. Kote edilme sistemi ise virgülden sonra dört basamaktır. Sözleşmelerin dahilinde bütün rotasyonlar Türk lirası cinsinden verilmektedir. İşlem saatleri ise Sabah 9.30 ve Öğleden sonra 18:15 olarak kabul edilmektedir. 

Sistemin Kaldıraç oranları iste, 19:1 olarak kabul ediliştir. Bu sözleşme teminatı vadesi devam ettiği sürece sabit kaldığından, piyasa içinde cari fiyatlara göre de belirlenmiş kaldıraç oranları da hızlı bir şekilde değişim sağlayabilmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ