Delta Finans

Viop alım satım nedir?

Viop alım satım nedir?

Viop alım satım nedir konusu bildiğiniz gibi sık sorulan sorulardan bir tanesi olmuştur. Sizlere bugün VIOP alım satımları ve finansal işleyiş, piyasa işleyişi hakkında bilgiler vereceğiz. Opsiyon piyasası içinde ve vadeli şilem yatırım araçlarından oluşan ve bu türev araçların işlem gördüğü bir sistem diyebiliriz. Bu araçlardan bahsedecek olursak, döviz, hisse senetleri, borsa endeksleri, kıymetli madenler gibi durumlar söz konusu olarak kabul edilmektedir. 

Genel olarak vadeli işlem sözleşmeleri adı altında anılmakta olun bahsettiğimiz araçlar tabii ki belirli özelliklere de sahiptirler. Fakat normal piyasadan tek farkı ile online olarak alınıp satılabilmeleridir. Sizler de klasik borsa ticaretinden sıkıldıysanız bu ticaret yöntemini deneyerek bu şekilde alım satım yapabilirsiniz. Bu alım satın tamamen sanal ortamda gerçekleştiği için fiziki hiç bir durum içermemektedir. Genel olarak nakit uzlaşması yöntemlerine göre işlem görüyor olsa da buğday veya arpa kontratlarında kesinlikle fiziki teslimatlar da mevcuttur. Somut olmayan buğday alımı da yapamazsınız :).

Kontrat Vadeleri Hakkında Bilgiler 

Alım satın öncesi yapılan kontratların vadeleri de Resmi bir şekilde 2 ay olarak belirlenmiş durumdadır. Diğer yandan Vade aylarından bahsedecek olursak, Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve aralık ayları olarak belirlenmiştir. Herhangi bir kontrat en yakın 3 ay vadede işlem görebilmektedir. Bu vadelerin bitim tarihi beklenmeden de elden çıkartılabilmektedir. 

Yapılacak olan sözleşme kontratları ise fazlasıyla gereklidir. Piyasa üzerinde işlem yapmayı düşünüyorsanız mutlaka sözleşme kodlarını da detaylı bir şekilde okuyabilmeniz gerekmektedir. Kontratların da isimlerini hiç bilmeden kesinlikle anlamanız mümkün değildir. Kontrat içerisinde bulunan şeyler harfler ve rakamlardan oluşmaktadır. Fakat bu sözleşme içinde bulunan her harf ve her rakam sözleşme hakkında sizlere detaylı bilgiler vermektedir. Bu detayları incelediğiniz taktirde ve anlamlarını öğrendiğiniz taktirde detaylı bilgiye de sahip olmanız mümkündür. Sizler de yatırım yapmadan önce bütün detayları araştırarak yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz. 

Piyasada bulunan birçok taktik ve tavsiye mutlaka bulunmaktadır. Fakat en doğru taktik ise sizlerin yapacağı işlemler olarak bilinmelidir. Bu sebepten dolayı herkesin lafına da fazla güvenmemelidir. Detaylı analiz, doğru işlem, doğru seçim ile yatırımlarınızı aktif bir şekilde yapabilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ