Delta Finans

Vakıfbank VIOP nasıl yapılır?

Vakıfbank VIOP nasıl yapılır?

Vakıfbank bünyesinde, piyasada işlem öncesinde, işlem zamanında ve yapılan işlemin sonrasında üç farklı çeşitte farklı bir risk yönetim sistemi mevcuttur. 

Daha öncesinde yapılan işlem öncesinde de risk yönetimleri, verilmiş olan hazır emirlerin işlemlere dönüştüğü zaman, gerçekleşecek olan ihtimallerin de gözetim altında olması sonrası hesaplanan risk parametreleri ile verilen teminat yeterliğinin kontrolleri uygulanmalıdır. 

İşlem yapmadan önce, risk yönetimi yapılırken, önemli teminat eksiği olan hesaplar üzerinden de pozisyon yükseltici emir verilmesine de izin verilmemektedir. 

İşlem Riskleri Hesaplaması

İşlem zamanı başladığında yapılacak olan risk yönetimleri, verilecek olan emirlerin, işlemlere dönüştüğü zamanlarda bütün ihtimaller de göz önüne alınarak risk parametreleri hesaplanır. Bu işlem sonrasında ise teminat yeterliğinin kontrolleri belirlenir. İşlem yapılmadan önce risk yönetiminde bütün detaylar incelenir. Teminatlarınızı yatırma ve çekme işlemlerinde ise, yapılacak bütün risk hesaplamalarında güncelleme işlemi yapılmamaktadır. Fakat teminat bakiyesi mutlaka güncellenmektedir. 

Yapılacak işlemlerin sonrasında ise belirlenmiş olan risk yönetimleri, Takasbank tarafından duyurulmaktadır. Bu duyuruların oluştuğu zamanlarda, Ana pozisyon ve Teminat bakiyeleri ile güncel fiyatlar kullanılarak risk ve teminat hesapları ayarlanmaktadır. 

Piyasa üzerinde gerçekleşen bütün işlemler için, herhangi bir portföy bazında farklı şekilde teminatlandırma işlemi de uygulanmaktadır. VIOP bünyesinde yapılan bütün işlemler, anlık olarak takas bank tarafından da borsa üzerinde uygun pozisyona dönüştürülür. Borsa üzerinde güncellenmiş olan pozisyon hesapları açık pozisyon ve risk parametreleri dosyasına göre incelenir ve başlangıç teminatları net olarak hesaplanır.

Bu sebepten dolayı, teminat işlemleri öncesinde yapılacak detaylı işlemler, sizleri olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilecektir. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalarla da bu netliği öğrenebilir ve kesin bilgiye sahip olabilirsiniz. Borsa ve VIOP üzerinden yapılacak olan bütün alım satım işlemleri sizlerin de bakiyesine yansıyabilmektedir. Sizler Vakıfbank VIOP detaylarını en sağlıklı olarak kendi web sitesinden de öğrenebilirsiniz. Kafanızda oluşan problemleri ise firma sitesi üzerinden veya canlı destek iletişimi ile çözümleyebilirsiniz. Yatırım yapmadan önce bütün detayları öğrenmeniz sizlere fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Emin, net ve güvenilir hisseleri almadan önce araştırma yapmalısınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ