Delta Finans

Para Biriktirme Yolları

Para Biriktirme Yolları

Herkesin bir ev, araba, tatil gibi hayalleri var buda para biriktirme yapmadan geçiyor. Hayallerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan ön önemli şey paradır. Paranız olmadığı için ümitsizliğe kapılarak hayallerinizden vazgeçmeyin. Bütçenizde düzenleme yaparak para biriktirme yolları için gerekli maddeleri sizler için hazırladık.

 • Paranızı dijital ortamda tutun

Maaşınız banka hesabınızda dursun. Harcamalarınızı bu banka hesabınızdan yapın. Böylelikle bankanın internet bankacılığı üzerinden yaptığınız harcamaları günlük olarak kontrol edebilirdiniz. Ayrıca yine bankanın internet bankacılığı üzerinden biriktirdiğiniz paraları vadeli hesapta değerlendirebilirsiniz ya da döviz ya da altın alımı yapabilirsiniz.

 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın.

Sigarayı ve alkol kullanımını bırakarak hem bütçenize hem de sağlınıza katkıda bulunacaksınız. Belki bu öneriyi defalarca duydunuz. Ancak sigara ve alkolü bırakarak biriktirdiğiniz para size gerekli movitasyonu sağlamış olacaktır.

 • Masraflarınızı not edebilmek için uygulama kullanın

Telefonunuza giderlerinizi not edebileceğiniz bir uygulama indirin. Bu uygulamaya gün içerisindeki harcamalarınızı not edin ve ay sonunda harcamaları gözden geçirin. Bu sayede gereksiz harcamalarınızı görecek ve bir daha aynı harcamayı yapmamaya özen göstereceksiniz.

 • Yemeklerinizi evde hazırlayın

Dışarıda yemek için aylık yaptığınız harcamaları hesaplayın. Bu harcamaları yemeğinizi evde hazırlayarak düşürebilirsiniz.  Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz yemek tarifleri araştırın. Basit ve az malzemeleri tariflerle çok güzel yemekler hazırlayacaksınız. Yemeğinizi evde hazırlayarak yanınıza alabilirsiniz. Aylım yemek için harcadığınız paranın yarısı cebinize kalsın.

 • Telefon harcamalarınızı düşürün

Aylık cep telefonu faturanızı gözden geçirin. Operatörünüzü arayarak daha uygun tarifelerden yararlanın ya da operatörünüzü daha uygun tarifeleri olan ile değiştirin.

 • Maaşınıza ek alternatif para kazanma yöntemlerini araştırın

Geliriniz, ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ya da para biriktirmek için part time veya freelance işler yaparak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede alternatif para biriktirme yolları bulacaksınız.

 • Hayal kurmayı ihmal etmeyin

Mutlaka bir hayaliniz olsun. Neler yapmak istediğinizi nasıl bir evde oturmak istediğinizi, hangi model araba istediğinizi hayal edin. Planlı yaşayın, planlarınızı hayallerinizde belirleyin. Hayal kurmak size çalışma ve para biriktirme motivasyonu sağlayacaktır. Hayallerinize ulaşmak için daha fazla çaba gösterdiğinizi ve hayallerinize kavuştuğunuzu göreceksiniz. Acele etmeyin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Özgül dedi ki:

  Son öneri gerçekten gülümsetti. Hayal olmazsa olmuyor ne yazık ki. Mantıkla para biriktirmek, tasarruf etmek, gereksiz harcamalar yapmamak ve parayı akıllıca kullanmak bir yere kadar işe yarıyor. Hayaller olmazsa o paradan nasıl keyif alırız?
  Öneriler için teşekkürler.

 2. Filiz dedi ki:

  Harcamaları not etmek gerçekten işe yarıyor. Eve giren para ile çıkan parayı defterde gördüğünüzde bazen ne kadar israf yapmışım diyebiliyorsunuz. İhtiyacınız olmayan şeyleri aldıkça asıl ihtiyaçlarınıza para kalmıyor.
  Mutlaka harcamaları not edin, bu çok etkiliyor bütçeyi.

BİR YORUM YAZ