Delta Finans

Para Biriktirme Yöntemleri Hangileridir

Para Biriktirme Yöntemleri Hangileridir

Herkes birikim yapmanın gerekliliği ve ne kadar önemli olduğundan bahseder. Ancak bildiğimiz halde harekete geçmekte zorlanırız. Peki biriktirmeye nereden başlanmalı? Para biriktirme yöntemleri hangileridir? Bu yazımızı okuduktan sonra para biriktirmek ile ilgili tüm sorularınız yanıtlanmış olacak.

Bütçenizi Yapın

Tüm yaşantımızı planlayarak yaşamamız gerekir. Buna para da dahildir. Aylık bütçe yaparak gelir ve giderlerinizi takip edin. Bu harekete geçmenizin ilk adımı olacak ve para biriktirme motivasyonunuz artacaktır. Bütçe yaparak paranızı yönetmeyi öğrenmiş olacaksınız. Para biriktirmek aslında çocukluğumuzda kumbaraya para atma alışkanlığı ile başlamaktadır. Ancak zamanla ihtiyaçlarımız ve harcamalarımız arttıkça bu alışkanlığımızı unuturuz. Kendime sürekli para biriktirmemek için bahaneler buluruz. “Maaşım yetmiyor, biriktirecek kadar kazanamıyorum, daha yaşım çok genç, ödemelerim çok fazla” gibi. Bu sözlerin hepsi bir bahanedir. Gerçekten para biriktirmeye karar verirseniz bu bahanelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Geliriniz ne kadar olursa olsun %10’unu biriktirmeyi deneyin. Biriktirmenin verdiği motivasyon sizi mutlu edecek ve daha fazla biriktirmeye teşvik edecektir. Her ay biriktirdiğiniz %10’un ne kadar büyük rakamlara ulaşacağına şaşıracaksınız.

Yatırım yapmayı hedefleyin

Para biriktiriyorsunuz buraya kadar tamam. Peki biriktirdiğiniz parayı nasıl değerlendireceksiniz. Biriktirdiğiniz para ile mutlaka yatırım yapmayı düşünün. Yatırım sözcüğü size büyük bir iş yapmak gibi gelebilir. Ancak öyle değildir, riski yatırımlara girmenize gerek yok. Örnek olarak altın aldığınızda da yatırım yapmış olursunuz. Ayrıca altının değeri yükseldikçe birikim miktarınızda artacaktır. Altın para biriktirme yöntemleri arasında en popüler olanıdır.  Zengin insanların başarı hikayelerini okuduğumuzda her zaman yatırım yaptıklarını görürsünüz. Eğer finans ile ilgileniyorsanız internetten kolayca borsa yatırım araçlarını kullanarak yatırımlar yapabilirsiniz. Bu piyasalar hakkında internetten kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz ve ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz Parayı Harcamayın

Parayı biriktirdikten sonra ilk ihtiyacınız olduğunda zor durumda kalmadıkça biriktirdiğiniz parayı harcamayın. Hedefinize ulaşmayı bekleyin. Eğer hedefiniz bir ev almak ise ev alana kadar 1 TL’sini bile harcamayın. Para biriktirme yöntemleri sayesinde kendinizi daha iyi ve daha güvende hissettirecektir. Gereksiz borçlanmaktan kaçının. Kendinize her zaman güvenin ve başaracağınızı hayal edin. Başaran kişilerin sizden bir farkı yok. Sadece inanıyorlar..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ