Delta Finans

Long işlem nedir?

Long işlem nedir?

Herhangi bir menkul kıymetin ilerleyen zamanlarda değerinin artacağının düşünmekte olan yatırımcılar, hedefledikleri değerli kıymeti satın aldıklarında long işlem yapmış olurlar.

Long işlem nedir?

Yani kısaca bahsetmek gerekirse uzun vadede para getirecek bir hisse satın almıştırlar. Buna diğer yandan da Long Position ismi de verilmektedir.

Herhangi bir menkul kıymet “long” olmuş tabiri de kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Euro kurunun yükseleceğini düşünen herhangi bir yatırımcı, euro alır ve uzun vadede artacağını düşünür. Buna da long olmasını beklemek de denebilmektedir.

Doğru şekilde düşünecek olursak, Euro/TL bakımından uzun vadede kazanç elde etmek anlamına da gelebilmektedir. Genelde yatırımcılar bu işlemlere longdayım da diyebilmektedir. 

İşlem Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Diğer bir yandan da long işlem gibi farklı bir işlem türü de bulunmaktadır. Buna da piyasa üzerinde short pozisyon yani kısa pozisyon adı verilmektedir.

Herhangi bir menkul kıymetin veresiye şeklinde alınması sonrasında fiyatı yükselinde geri satılması işlemine bu isim verilmektedir. Piyasa da fiyat fırlayında satarsınız ve kazanmaya başlarsınız. Yatırımcılar, Short pozisyon açtığında kısa vadede para kazanmayı beklemektedir. 

Örnek vermemiz gerekirse, herhangi bir yatırımcı euro kurunun hızlı bir şekilde düşeceğini düşünüyorsa, Euro kuru üzerinden kısa pozisyon açar ve euro short olur.

Belirlediği kur miktarı gerilediğinde ise bulunduğu pozisyonu kapatır ve komisyonları çıktıktan sonra arada kalan fark ile kar elde ederler.

Örnek vermemiz gerekirse 5 TL’den herhangi bir menkul kıymet satan bir yatırımcı bunu 4,80’den yerine tekrar koyduğunda 20 kuruş kar elde etmektedir. 

Çoğu yatırımcı döviz üzerinden short alım satım yaptığı için güzel miktarlar da kazanabilmektedirler. Bu tarz yatırım kazançları ile kısa vadelerde büyük kazançlar sağlayabilir ve karınızı arttırabilirsiniz.

Mantıklı olan tek bölüm ise doğru şekilde doğru yere yapacağınız yatırımlar olarak kabul edilir. Sizler de Short veya long pozisyonlarda kazanç sağlamak istiyorsanız, araştırmalarınızı ve yatırımlarınızı doğru kıymet üzerine yapmalısınız.

Tamamen araştırma yapılmadan yapılan yatırımlar hüsranla sonuçlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı VIOP yatırımcıları ile görüşmeli ve danışmanlık hizmete veren firmalardan da yardım almalısınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ