Delta Finans

Kolay Para Biriktirme Yolları

Kolay Para Biriktirme Yolları

Hayatımızda her zaman başımıza gelebilecek durumlara karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Kolay Para biriktirme yolları zor gibi görünse de basit önerileri hayatınızda uygulayarak maddi ihtiyaçlara karşı hazırlık olabilirsiniz. Kolay para biriktirme yollarını sizler için maddeler halinde hazırladık.

Hedefiniz Olsun

 • Kumbaranız olsun: Kumbaranıza her gün atacağınız beş TL ile göreceksiniz ki ay sonunda sizi mutlu eden rakamlara ulaşacak. Bir sonraki ay bu biriktirdiğiniz para motivasyonunuzu arttıracak ve daha fazla biriktirme istediğiniz olacak. Kumbaranızda biriktirdiğiniz paralarla altın alabilirsiniz. Bu sayede para biriktirme çok kolay olacak.
 • Faturalarınızı düşürün: Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası gibi masraflarınızı tasarruflu kullanmanın yolunu arayın. Evinize elektrikli alet almayı düşündüğünüzde daha az enerji harcayanlarını seçin.
 • Kart limitlerinizi Düşürün: Kredi kartı kullanımı birçok kişiyi zor duruma düşürmektedir. Kredi kartı gereksiz ve ihtiyacınızın gerçekten olmadığı harcamalar yapmanıza neden olur. Kredi kartlarınızın limitlerini düşürmeyi deneyin. Limit ne kadar yüksekse o kadar borçlanırsınız.
 • Harcamalarınızı not edin: Günlük harcamalarınızın notları tutun ve ay sonunda ne kadar harcama yaptığınızı ve harcama kalemlerinizi kontrol edin. Bu şekilde aylık harcama miktarınızı ve hangi harcamalardan tasarruf etmeniz gerektiğini göreceksiniz.
 • Alışverişlerinizi toplu yapın: her gün markete gitmek yerine alışverişlerinizi haftalık yapmayı deneyin. Alışverişe çıkmadan bir ihtiyaç listeniz olsun. Böylece ihtiyacınız olmayan ürünleri almazsınız.
 • Pahalı alışveriş yapmadan önce 1 gün düşünün: bir firmanın indirim haberini gördünüz ve o ürünü almak istiyorsanız hemen almayın. En 1 gün kendinize düşünmek için zaman tanıyın. Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, evinizde benzer bir ürünün olmadığından emin olun. Hatta harcayacağınız para için kaç saat çalışmanız gerektiğini hesaplayın. Bu hesap sizi gereksiz harcamalarınızdan kurtaracak ve sizin için para biriktirme kolay olacak.
 • Kendinize hedef belirleyin: Aylık ne kadar para biriktireceğinize karar verin. Herkesin birikim hedefi farklıdır. Kendinize belirlediğiniz hedeften şaşmayın. Belirlediğiniz miktarın büyük miktar olması şart değildir. Ancak belirlediğiniz miktara ulaşana kadar para biriktirmeye devam edin. Biriktirdiğiniz para ile bir yatırım yapmak sizi motive edecektir. Bu sayede para biriktirme keyifli hale getirecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Filiz dedi ki:

  Ben evde aylık ve haftalık bütçe yapıyorum. Harcamaları ve gelirleri tek tek not ediyorum. Gereksiz yere hiçbir şeye para vermemeye çalışıyorum. Gelen para sabitse eğer giderleri de sabitlemeye çalışıyorum, böylece fazladan harcama yapmamış oluyorum.

 2. Özgü dedi ki:

  Faturaları düşürmek için uzun zamandır uyguladığım yöntemler var. Mesela elde bulaşık hiç yıkamıyorum. Saç kurutma makinesini çok acelem olmadıkça elime almıyorum. Suyu gereksiz yere israf etmiyorum. Bu gibi tasarruflar sayesinde param da cebimde kalıyor.

  1. delta dedi ki:

   Bu gibi fikirlere herzaman ihtiyacımız var. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ