Delta Finans

Kişisel finans nasıl yönetilir?

Kişisel finans nasıl yönetilir?

Genellikle birçok insan için kişisel finans nasıl yönetilir çok zor ve stresli bir şeydir ve birçoğunu daha derin borçlara yönlendirir. Kişinin maliyesini daha iyi anlaması gerekir. Nasıl para kazanacağınızı ve para kazanacağınızı, nasıl ihtiyatlı bir şekilde harcayacağınızı ve nasıl daha iyi yatırım yapıp nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenin.Kişinin kişisel finans yönetimi için uygulayabileceği bazı basit yollar vardır.

Planlama Hedefleri

Neredeyse yaşamın her alanında başarılı olmak, ne istediğinizi (Hedef) ve bunu nasıl başaracağınızı bilmek (Plan). Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizin bir listesini yapın. Bir liste çıkardıktan sonra, hedeflerinizin her birinin zamanını, masrafını hesaplayın ve ardından hedeflerinize ulaşmak için haftalık, aylık ve yıllık olarak neleri tasarruf etmeniz gerektiğini planlayın. Hedefler arasında emeklilik, barınma, çocuk refahı ve diğer şeyler için planlar yapmak yer alabilir.

Bütçe- Para harcamaya karar verdiğiniz veya alışveriş yapmayı planladığınız her şey için bir bütçeniz olduğundan emin olun ve dini olarak takip edin. Bu, gereksiz dürtü satın almanızı önlemek için uzun bir yol kat edecektir.

Yaptığınızdan daha fazla harcama yapmayın –

Nakit akışınızı doğru bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olun, paranızın sızdığı alanları gösterecek ve masraflarınızı azalttığınızdan emin olun.

Bir banka kartı kullanmayı tercih et-

Bir banka kartı kullanırken, sadece belirli bir seviyeye harcama yapmanıza izin verilir ve bu, daha fazla harcama dürtüsünün evcilleştirilmesine ve böylece belirlediğiniz hedeflerin takip edilmesine yardımcı olur.

Acil durum hesabı oluşturun-

Acil durum hesabı oluşturmak, emsalsiz şeylerin olacağı anlamına gelmez, ancak bu önceden planlama yapmaktır, böylece acil bir durumda acil durumla başa çıkmak için diğer önemli projeleri durdurmanız gerekmeyecektir, ancak iyi hazır olun, hazır olun ve halledin.

Gelen ve giden her jetonu takip etmenin bir yolunu geliştirin

Bu sadece banka dekontları için bankaya gitmeden sadece makbuzlara bakarak yapılabilir. Makbuzlara baktıktan sonra, neyin yanlış olduğunu belirleyin ve düzeltin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için doğru yaptığınız şey üzerinde daha fazla çaba gösterin. En ucuz kredi kartı şirketlerini de tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

İhtiyatla alışveriş yapın

Kaliteli ürünlerle dolu daha birçok yerde, ancak daha ucuz fiyatlarla bu üst düzey alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmayın. bu şekilde çok para biriktireceksiniz.

Kişisel finans iyi yönetildiğinde, istedikleri finansal özgürlüğü vermek için uzun bir yol kat edebilir. Sadece bu faktörleri harekete geçirin ve mali yönetiminizi çok faydalı bulursunuz.

Kişisel finans nasıl yönetilir

Bazı insanlar zengin olduklarından kolay olduklarını düşünüyorlar. Daha fazla paraya sahip olmaktan daha kolay bir şey yoktur, ancak paranızı nasıl yöneteceğinizi bildiğiniz sürece iyi olacaksınız. Bu makalede, finans yönetimi hakkında bazı temel bilgiler tartışılmaktadır. Umarım söylediğim şeylerden bazılarını alıp kişisel finans problemlerinize uygularsınız.

Kişisel finans yönetimi hakkında bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, çoğu insanın ne kadar parası olduğunun farkında olmamasıdır. Peki bunalmamak için en iyi yollardan biri nedir? Etrafınıza sorun, nereden yardım alabileceğinizi öğrenin.

Bir bütçeniz olduğunda ve ne kadar paranız olduğunu bildiğinizde, aylık giderlerinizi de tanımlayabilmeniz gerekir. Gelir ve giderlerinizi takip etmek için bir elektronik tablo programı kullanın. Sahip olduğunuz tam para miktarını hesaplamak için yıllık getirinizi ve yıl boyunca ortalamanızı kullanabilirsiniz.

Bazen fazla masrafınız olabilir ve yeterli gelir gelmeyebilir. Bu durumda daha az harcama yapmayı düşünün. Daha az masrafınız varsa daha az yemek, eğlence ve hatta ev işi ile uğraşacağınızı göreceksiniz. Bunların lüks değil, ihtiyaçlar olduğunu unutmayın.

Bankada paranız varsa, bir yönetim durumunu ele almak daha kolay olacaktır. Mülkünüzün kişisel bir envanterini çıkarmalı ve iade edilmesi veya satılması gereken tüm öğeleri tanımlamalısınız. Kişisel finansı nasıl yöneteceğinizi öğrenmenin en iyi yoludur.

Kullanılmayan eşyalardan kurtulmak için satın alma dürtüsü yerine ihtiyaca göre satın almalısınız. Finansal hedefleriniz konusunda gerçekçi olun. Çok fazla harcama başarısız olmanın kesin bir yoludur.

Eğer bir işe başlıyorsanız, kişisel finansmanı nasıl yöneteceğinizi bilmek çok önemlidir. İşletmeniz için bir bütçe geliştirmeli ve başarılı olmak için nereye para harcadığınızı görmelisiniz. Banka hesabınıza bir göz atın.

Kendini ödeyemeyen yeni bir girişime girmemeniz için mali durumunuzu nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca, öncelikleri belirlemeniz gerekir. Hayatta yapmak istediğiniz şey, kişisel finansın nasıl yönetileceği konusunda önemli bir faktördür. Bir planınız varsa, para sorunlarınız için tökezlemeyeceksiniz.

Parayı yönetmek birçok seçenek nedeniyle kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, bir gün tatile para harcamak isteyebilirsiniz. Başka bir gün yağmurlu bir gün için bir gezi yapmak ve tasarruf etmek isteyebilirsiniz. Gerçek şu ki, kişisel finansınız için “normal” bir bütçe diye bir şey yoktur.

Ekstra para kazanmaya çalışırken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, gerçekten ihtiyacınız olmayan lüks eşyalara harcamaktır. Bu nedenle, paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmeli ve ne zaman ve ne zaman kullanacağınızı bilmelisiniz. İlk başta, bu zor olabilir, ancak yakında sürece alışacaksınız.

Borçlarınız ve varlıklarınızla sağlıklı bir ilişki sürdürmek esastır. Başka bir deyişle, sağlıklı bir gelir ve sağlıklı bir bütçe sağlamanız gerekir. Bunu yaptığınızda, hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Bir sonraki kredi için uğraşmamanız için kişisel finansı nasıl yöneteceğinizi öğrenin. Umarım bu makale kişisel finansı nasıl yöneteceğinizi araştırmak için faydalı olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Oktay dedi ki:

    Kişisel finans yönetilmediği takdirde eldeki paranın artırılması mümkün değildir. Bireysel olarak yapacağınız planlamalarla bütçenizi olumlu olarak geliştirebilirsiniz.
    Öneriler için teşekkürler.

  2. İlve dedi ki:

    Dediğiniz gibi borç ile varlık dengesi iyi kurulmalı. Gelen para ne borçları ödemeye yetiyor ne de ihtiyaçları karşılamıyorsa daha fazla borçlanmak yerine geliri artırma yöntemleri üzerine kafa yormalıdır. Tavsiyeleriniz bu konuda oldukça yol gösterici olmuş. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ