Delta Finans

İş Bankası Viop nedir?

İş Bankası Viop nedir?

İş Bankası Viop, finansal veyahut ekonomik olan grafik göstergeleri ile sermayeye ait piyasa araçları üzerinde düzenlenmiş olan, bünyesinde ise birçok vadeli işlem, opsiyon sözleşmeleri ve birçok türev araçlarını internet ortamında barındıran İstanbul Borsası bünyesinde kurulmuş olan Online bir Borsa olarak bilinmektedir. 

VIOP, 2013 tarihinden itibaren, Borsa İstanbul ve Opsiyon Borsası yani VIOP bünyesinde ortaklaşa hareket etmektedir. Bu sebepten dolayı bütün vadeli işlem ve mevcut opsiyon sözleşmeleri, VIOP içerisinde tek çatı altında işlem görebilir durumdadır. 

VIOP bünyesinde işlem yapmak isteyen müşteriler, İş Bankası Yatırım A.Ş’nin 02123502424 numaralı telefonundan detaylı bilgi de alabilmektedirler. 

Vadeli işlem sözleşmeleri nelerdir 

Borsa içerisinde, herhangi bir vadesi bulunan, daha önceden belirlenmiş miktar, fiyat nitelikleri bulunan veyahut finansal sermaye piyasasında bulunan malları, kıymetli madenleri ve dövizleri almanız için yapılan tamamen Resmi sözleşmeler olarak da bilinmektedir.

Bahsettiğimiz bütün seçenekler ise genel borsa içerisinde işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri ile entegre şekilde çalışmaktadır. 

Sizlere Bahsedeceğimiz açık, kapalı ve uzun pozisyonlar ile anlatılanları daha rahat anlayabileceksiniz. 

Kısa Pozisyon : Oluşturulmuş olan, vadeli işlem sözleşmelerinde, satıcı pozisyonlarına sahip olan yatırımcılar için “Kısa pozisyona sahip olan kişi” veyahut “kısa kişi” ismi verilmektedir. Kısa pozisyon bünyesinde bulunan kişiler ise açık pozisyondan işlem yapmış gibi gözükmektedir. 

Açık Pozisyon : Vadeli işlem sözleşmesine sahip olan yatırımcıların, alım veya satım işlemi gerçekleştirdiğinde, vadeli olan işlem açık pozisyon haline dönüşür.

Sizlerin de bünyenize katacağız bu açık pozisyon sahipliği ile, sözleşmeniz vade sonu gelmeden ters bir pozisyon durumuna düşerek pozisyonu da kapatabilmektedir.

Diğer bir yandan da sözleşmenin vade sonu gelene kadar açık pozisyonda kalmasına da katkıda bulunabilir.

Uzun Pozisyon : Vadeli olan işlem sözleşmelerinde, alıcı durumda olan sahip yatırımcılar için, uzun pozisyon sahibi veya uzun kişi ismi verilmektedir. Uzun durumda bulunan kişliler ise alış işlemi yapmış gibi gözükmektedir. 

Türkiye içerisinde, vadeli olarak yapılmış işlem sözleşmeleri, Istabul borsası içerisinde vadeli işlem veya VIOP içerisinde de hızlı şekilde işlem görebilmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ