Delta Finans

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir? İkinci El Araç Alacaklar İçin Önemli Bilgiler

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir? İkinci El Araç Alacaklar İçin Önemli Bilgiler

İkinci el araba satışları, Covid-19 virüs salgını nedeniyle yoğun bir şekilde arttı. İnsanların toplu taşıma kullanmak istememeleri sebebiyle özellikle ikinci el arabalara yönelmesi, satışların artmasındaki en büyük nedenlerden biri oldu. Güvenli Ödeme Sistemi ile sektörün daha çok canlanması bekleniyor. Galericiler, arabasını satmak isteyen kullanıcılar ve yeni bir araba isteyenler gelişmelerden oldukça memnunlar.

Ticaret bakanlığı’da yoğunlaşan sektörün daha da güvenilir olması için düğmeye bastı. Güvenli Ödeme Sistemi ile artık alıcı ve satıcılar güvenilir bir şekilde araba alım ve satım işlemlerini tamamlayabilecekler. Güvenli Ödeme Sistemi Noter’de gerçekleşecek ve sıfır risk ile araba satın alınabilecek.

Araba satışlarında gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetlerine darbe vuran Güvenli Ödeme Sistemi sektör temsilcilerini memnun etti. Her iki taraf içinde dolandırılma riskinin kalktığını belirten galericilerin, bakanlığın getirmiş olduğu Güvenli Ödeme Sistemi’ni memnuniyetle karşıladıkları görülüyor.

2020 Ağustos ayı itibariyle tüm araba alım ve satım işlemleri Güvenli Ödeme Sistemi üzerinden yapılacak. Hiçbir alternatif satış sistemi bulunmayacak. Arabasını satmak isteyenler “Bu para bana gelir mi?”, arabayı almak isteyenler ise “Parayı verdim, satışı yapmadan kaçar mi?” endişeleri taşımayacaklar. Güvenli Ödeme Sistemi %100 güvenilir bir şekilde işleyecek ve devlet garantisi kapsamında olacak. İşlemler anında tamamlanabilecek.

Güvenli Ödeme Ne Demek

Güvenli Ödeme Sistemi ise şöyle işliyor: Arabasını satmak isteyen kişi Vakıf Bank, Ziraat Bank veya Halk Bank gibi Güvenli Ödeme Sistemi kapsamında yer alan her hangi bir bankanın bankacılık mobil uygulamadı veya web sayfası üzerinden ikinci el araba satışıyla alakalı olan bölüme giriş yapacaklar. Karşısına gelecek formu eksiksiz olarak dolduran satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi kapsamında gerekli onaylamayı yapacak, Güvenli Ödeme Sistemi otomatik olarak arabayı satın alacak kişinin cep telefonu numarasına bir adet onay SMS’i gönderecek. Arabayı alacak kişi, cep telefonuna gelen onay SMS’in de yer alan kod numarasıyla ilgili açılmış banka hesabına araba satıcısı ile anlaştıkları tutarı gönderecek. Güvenli Ödeme Sistemi otomatik olarak gelen tutarı kabul edecek ve koruma altına alacak.

Noter bu işleyişi Güvenli Ödeme Sistemi tarafından Noter için sunulan ekrandan izleyebilecek ve devir tescil işlemlerini başlatacak. Devir tescil işlemlerinin kağıt üzerinde tamamlanması ve arabayı satın alan kişinin üzerine arabanın satışının yapılması sonrasında Güvenli Ödeme Sistemi hiç bekletmeden ve hiçbir masraf kesintisi yapmadan arabasını satan kişinin hesabına bekleyen tüm satış bedelini aktaracak. Böylece tüm satış işlemleri Güvenli Ödeme Sistemi kapsamında başarıyla tamamlanmış olacaktır. Forex Nedir? yazımızı okumak için tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ