Delta Finans

Gecelik Faiz Oranı Ne Demek?

Gecelik Faiz Oranı Ne Demek?

Kısa süreli de olsa sürekli parasını değerlendirmek isteyenler gecelik faiz oranı ne demek araştırıyorlar. Bu aslında bankaların sunmuş olduğu güzel bir fırsat. Vadeli olarak paranızı uzun vadeye attığınızda çekim yapamıyorsunuz. Örneğin 30 günlük bir vade ile para yatırırsanız bu durumda 30 gün boyunca o paranızı kullanamazsınız. Ancak gecelik faiz sayesinde sürekli olarak paranız repoda durur ve faiz işler. Böylece istediğiniz zaman ihtiyacınız olduğu zaman rahatlıkla çekim yaparak kullanma şansına sahip olursunuz. Bu şekilde değerlendirmek isteyenler öncelikli olarak bir bankada hesap açmaları gerekir. Ayrıca gecelik faiz işlemi ile ilgili bankadan bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır. Çünkü her banka farklı statülerde ve farklı işlemlerde bulunmaktadır.

Gecelik Faiz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gecelik faiz oranı nedir ve işlemler nasıl yapılır sorusunun cevabı ise bankalarda saklıdır. Bankaların bazıları direkt olarak mobil sistemler üzerinden bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bazı bankalar bunu otomatiğe bağlanmanızı sağlar. Mobil sistemler üzerinden otomatiğe bağlayabilirsiniz ya da bilgisayar üzerinden hesabınıza giriş yaparak bunun gerçekleştirme şansına sahip olursunuz. Tasarruf sahibi için güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilecek olan gecelik faiz sayesinde sizler de sürekli ana paranıza faiz işletebilirsiniz. Bunun yanı sıra faiz getirisi hesaplama burada önemlidir. Örneğin nominal faiz, bileşik faiz gibi farklı faiz sistemleri ve aynı zamanda da tarafımızdan kazancınıza göre alınacak olan kesintiler bulunmaktadır. Bu yüzden bankalardan bilgi almak daha sağlıklı olur.

Gecelik Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Gecelik faiz oranı ne demek bunu açıkladıktan sonra oran hesaplama hakkında da biraz bilgi verelim. Sizlere sunulan oranlar örneğin yüzde 0.8 gibi bir oransa ama paranızın yüzde 0.8’de çarpılması aynı zamanda da belirli kesintilere uğraması ile hesaplanacaktır. Günümüzde bankalar sizler için bunu kolaylaştırmış bulunmaktadır. Paranıza göre yatırımınızı yapacağınız zaman günlük faiz işlemlerine göre size bilgi vermektedir. Direkt olarak paranızı isterseniz otomatik olarak da yatırabilirsiniz. Yani otomatik bir sistem olarak gecelik olarak sizin hesabınızda bulunan paraya otomatik işlemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada dediğimiz gibi sürekli olarak bankalar üzerinden sorgulama yaparak da işlemlerinizi gerçekleştirme şansına sahip olabiliyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ