Delta Finans

Döviz Pozisyonu Ne Demek?

Döviz Pozisyonu Ne Demek?

Firmaların döviz yükümlülüğüne bağlı olarak karşılarına çıkan döviz pozisyonu ne demek sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışalım. Bilindiği gibi Türk Lirası ya da her ülkenin kendi parası Dolar ve ya Euro gibi paralarla karşılaştırmakta ve daha global şekilde değerlendirilmektedir. Bu rapor anlamda düşünüldüğünde Türk Lirası ile Dolar arasındaki kıyaslamada zaman zaman düşüşler ve çıkışlar olabilmektedir. İş dünyası için aslında her kayıp ciddi bir risk taşımaktadır. Sonuç itibarıyla özellikle İthalat ve ihracat yapan firmalar açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Buna bağlı olarak karşımıza çeşitli döviz pozisyonu açıkları da çıkabilmektedir. Çok iyi yönetilmesi gereken ve çok iyi bir şekilde kontrol altında tutulması gereken bir konu olduğunu söylemek gerekir.

Döviz Pozisyonu Nedir Ayrıntıları

Bunlar hakkında biraz bilgi verdikten sonra döviz pozisyonu ne demek biraz daha ayrıntılı bir şekilde anlatalım. Genel anlamda aslında dövize bağlı olarak işlemler yapmak, döviz yükümlülükleri taşımak ve bu sorumluluklara sahip olmak genel anlamda döviz pozisyonu olarak özetlemektedir. Burada varlık olarak geçen bankadaki döviz mevduatı olabileceği gibi döviz kasası ya da dövizi tüm alacaklar bu kapsam içerisine dahil edilebilir. Döviz bazında varlıklara stokları da dahil edebilirsiniz. Stokların kısa zamanda döviz bazında göz önünde bulundurularak işlem yapılması ve elden çıkarılmasına bağlı olarak yine karşımıza çıkabilmektedir. Döviz dökümünü de sadece bankalardan kullanmış olduğundan döviz kredilerinde kapsamamaktadır. Tüm borçları kapsadığını söyleyebiliriz.

Döviz Pozisyonu Neden Önemlidir?

Döviz pozisyonu ne demek iyi bir şekilde anladıktan sonra elbette ki ne kadar önemli olduğunu da zaten net bir şekilde anlıyoruz. Genel anlamda döviz varlığınız ile döviz yükümlülüğümüz karşılamıyorsa burada bir açık oluşmuş demektir. Buna bir döviz pozisyonu açığı denilmektedir. Otomatik olarak döviz pozisyonu açından bahsederken elbette ki burada dikkat edilmesi gereken şeyler olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü kontrol altında tutulmadığı takdirde firmayı çok kötüye götürebileceği gibi aynı zamanda çeşitli iflaslarlara da yol açabilmektedir. Döviz faiz oranlarının TL’ye göre farklı şekilde değerlendirmeleri ama dövizde olan yükselmeler ve alçalmalar sizlerin işlemlerinize bu anlamda çeşitli açıklar oluşturabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ