Delta Finans

Borsada yatırım nasıl yapılır

Borsada yatırım nasıl yapılır

Günümüzde oldukça eski bir Finans piyasası aracı olarak tanımlayabileceğimiz borsada yatırım nasıl yapılır? sorusunu detaylıca açıklamak gerekirse; Borsada bugün yatırım yapmak günümüz şartlarında geçmiş dönemlere göre daha güvenilir daha pratik ve daha yüksek kazançlarla kar edebileceğimiz bir piyasa vardır.

Borsada yatırım nasıl yapılır

Yatırımların ve piyasa ekranlarının takiplerini internet yolu aracılığıyla mobil cihazlarınızdan ya da bilgisayarlarınızdan güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu olanaklar sayesinde daha az vakit ve enerji harcayıp kazanç getirecek işlemleri basitçe halledebilirsiniz. Önemli olan kazanç sağlamanız gereken şirketlerin bilançolarını ve işleyişlerini yakından takip edebiliyor olmanız.

Borsada işlem gören yatırım araçları içerisinde birçok etken varken sadece hisse senetleri varmış gibi piyasanın hisse senetleri ile birlikte anılması hisse senetlerinin aktif bir şekilde elden ele dolaşmaya başlaması sebebiyle doğmuştur. Genel tabloya baktığımızda hisse senetleri devlet tahvillerinin de dahil olduğu geniş bir grubun parçasıdır.

Borsalar kurumsal bir kişiliğe sahiptir ve bu nedenle borsada hareket edebilmeniz için yani işlem yapabilmek için bazı yükümlülükleri yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Mevcut yükümlülükleri sağladığınız ölçüde borsa yatırımcısı olmanız mümkündür.

Öncelikle yatırım ekranlarına sahip olabilmeniz için bir aracı kurum veya bankadan vadesiz bir yatırım hesabı açtırarak internet ortamı üzerinde işlem yapabilir hale gelebilirsiniz. Genellikle bu işlemler bazı şartlarım tamamladıktan sonra aktif olarak hesabınızı kullanabilmeniz için bu kuruma borsa başlangıç teminatını yatırmanız gerekmektedir.

Tabi ki borsa yatırımcısı olmak önemli bir koşulken aslında bir diğer önemli konu ise borsa bilgisine sahip olmanız ve piyasanın ne anlama geldiğini bilmeniz. İşlem dahilinde firmaların içeriklerini ve grafiklerini incelemeniz gerekmektedir. Borsadaki yatırım araçlarının neler olduğunu bilmek ve nasıl işlem gördüğünü ve nasıl kullanıldığını bilmek teknik analiz için hayati önem taşımaktadır.

Tüm adımları hallettikten sonra yatırım hesabına sahip olduğunuz kurumun sayfası üzerinden adınıza tanımlı kullanıcı ve şifreniz ile giriş yaparak çeşitli online borsa programlarını bilgisayarınızda indirmeniz ile birlikte borsa işlemlerini yapabilirsiniz.

Bu noktada ne zaman alım satım yapılması ya da hangi hisse senedini yakın markaja almak gerektiğini belirliyor olmanız gerekmektedir hisse senedi ki piyasada kağıt alıp kağıt satmak tabiri ile kullanılan hisse senetleri içerisinde hangisini satıp, hangisini alacağız işlemleri kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bu tamamen kişinin kendi alabildiği riske göre değişmektedir. Her yatırımcının borsa beklentisi farklıdır. Alım satım emri için borsa piyasası işleyişini iyi bir şekilde takip etmek, seans saatlerini doğru takip ederek eş zamanlı olarak piyasaları çok iyi takip etmek gerekmektedir.

Fiyat grafiklerini etkin bir şekilde okuyabilmek yorumlayabilmek kendi alım satım emirlerinizi vermenize ve borsadan kazanç sağlamaya başlamanıza imkan tanıyacaktır.

Borsada Kazanç Sağlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kazanç sağlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi kağıtların yani hisse senetlerinin tavan ve taban oranlarını ya da rakamlarını yakalayıp bu rakamlardan alış ya da satış yapılmasıdır.

Örnek vermek gerekirse zaman içerisinde yükselen ve gelebildiği en yüksek noktaya gelen bir kağıda yatırım yapmak kar marjını düşüreceği gibi karlılık oranınızı da etkileyecektir. Hatta bu şekilde alımların birçoğundan kar elde etmeniz çok düşük bir ihtimaldir.

Bu nedenle kağıt analiz yani şirket analizlerini doğru yapmak şirketlerin geçmiş oranları ile paralel olarak bilançolarını ya da grafiklerini doğru izlemek düşüşünü izlediğiniz bir kağıdın dip noktasını doğru ya da doğru ya yakın bir şekilde analiz edip karara vararak o noktada kağıdı almanız gerekmektedir.

Kendi içinde yükselen sürekli yukarı yönlü bir ivme gösteren kağıt yani hisse senedi o yükseliş eğrisi boyunca eğer şansınız varsa bir nebze kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat grafik düzeninde ve borsa düzeneğinde dengeler iniş çıkışlarla belirlenen yukarı yönlü hareket eden bir kağıt eğer tepe noktasındaysa ki bunu çoğu zaman bilemeyiz.

Düşmeye başladığı anda yatırımınız değer kaybeder. Bu sebepler doğrultusunda grafiklerin doğru okunması kağıdın hangi yöne doğru gittiğini yani yukarı yönlü mü yoksa aşağı yönlü mü hareket ettiğini doğru analiz etmenizi sağlayacaktır.

Aşağı yönlü hareket eden bir grafikte ya da yukarı doğru hareket eden bir grafikte zikzaklarla dolu ya da düzenli bir eğri değilse spekülatif olma ihtimalinin yüksek olduğu anlaşılır.

Borsada Portföy Nasıl Oluşturulur?

Peki borsada bilinçli bir şekilde portföyünüzü nasıl oluşturabilirsiniz? Tüm paranızı tek bir yatırım aracına bağlamak yerine bir portföy sepeti oluşturarak sepetinize birkaç ürün eklemekle, yatırımınızı bağladığınız paradaki riski dağıtmış olacaksınız. Yani yatırım yapacağımız birikiminiz de tek bir kağıda yatırım yapıp riski oldukça yüksek tutmak doğru bir tercih değildir.

Portföy sepetinize farklı birden fazla kağıt alımı yapmanız halinde Risk payınızı düşürürsünüz ve böylelikle tercih ettiğiniz kağıtlar içerisinde hata payınız var ise düşüş eğilimi aldığınız rakamdan alt yöne doğru düşüş eğilimi gösteren kağıt size zarar ettirirken belki diğer yanda doğru analiz yaptığınız kağıdı yükselişiyle mevcut zararınız kapanmış olacak ve belki de kar etmiş olacaksınız.

Yatırımlarınıza yön verirken borsayı öğrenme konusuna zaman ayırmayı tercih ederseniz piyasaları takip etmeniz ve şirketlerin karlılık ve zararlılık oranlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Tabii ki gündemin takibinde olmanız gerekmektedir.

Olası risk faktörlerini önceden görüyor ve tahmin edebiliyorsanız borsadan para kazanma ihtimaliniz standartlara göre yüksektir. Çünkü borsada para kazanmak için diğer yatırımcıların kararlarından etkilenmemeniz gerekmektedir.

Gündem analizini yalnızca siz yaparak başkalarından etkilenmeyerek kendi sisteminizi hatta kendi takip sisteminizi kurumuş olmanız gerekmektedir. Çünkü ne kararda size ortaktırlar ne de zararınıza ortak olurlar. Borsada çok yüksek rakamlar kazanma beklentisi içerisinde olmamamız gerekmektedir.

Borsadaki yüksek rakamlar ne kadarlık bir bütçe ile borsaya girmiş olduğunuza göre değişmektedir. Örneğin 1000 TL’lik bir hacimle aldığınız kağıtların karlılığı 100.000 TL’lik bir hacimli aldığınız kağıtların karlılığına eşit olamaz. Borsada kazanç paralel doğrultuda gitmelidir.

Aldığınız rakamdan ya da aldığınız grafik değerinden yukarı yönlü seyreden bir grafik hareketi gördüğünüzde; eğer borsaya girdiyseniz satmanız yani yukarı yönlü aldığımız rakamdan yükseldiyse fiyat kararlılığımızı korumanız adına çıkmanız önerilir.

Çünkü ne kadar yukarı yönlü hareket edileceği öngörülemez Bu tamamen size kalmış aşağı yönlü hareketlerinde de yine grafiklerde aynı kural geçerlidir.

Günümüzde borsada yatırım yapmak oldukça kolay bir adımken verilen bilgi analizlerine uyup yorum ve tahmin kabiliyetinizi yükseltmeniz halinde mevcutta duran paranızı borsada değerlendirebilirsiniz. Önemli olan detaylar yukarıda belirtildiği gibi doğru haberler alarak doğru kararlar ışığında gitmeyi bilmek gerekir.

Her insanın doğruları kendine göre değişmekteyken finansal açıdan neyin doğru ya da neyin yanlış olabileceğini bizler ön göremeyiz. Gündemdeki analistlerin yorumlarını dinleyebilir takipte kaldığınız şirketlerin karlılıklarını inceleyerek ya da piyasa ekranlarından yeni kağıtlar keşfetmek için aşağı yönlü hareket eden kağıtların içeriklerini yakın takibe alabilirsiniz.

Borsadan para kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey bilgi birikimidir yeterli tecrübeniz varsa borsadan çok iyi rakamlar kazanabileceğiniz gibi yeterli bilginiz olmaması halinde de çok küçük bir takip ile minimum düzeyde size yetecek kadar grafik ve borsa bilgisine sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
    BİR YORUM YAZ