Delta Finans

Borsada VIOP ne demek?

Borsada VIOP ne demek?

Borsada viop ismi, Vadeli işlem ve opsiyon borsası olan VIOP, Türkiye içerisinde kurulmuş olan ilk özel borsa olarak bilinmektedir.

Borsada VIOP ne demek?

İsmi ise, 2013 tamamen değiştirilmiş ve Borsa istanbul olarak adlandırılmaya başlamıştır. Borsa İstanbul yani VIOP, kendi bünyesinde vadeli işlem, pay, döviz ve kıymetli madenler gibi işlemleri tek bir çatı altında toplamıştır. Bu şekilde, alım satımlar için farklı bir işlem yapısı da gerektirmemektedir.

VIOP, yeni ismi ile Borsa İstanbul, Vadeli işlem ve opsiyon piyasalarının da kısaltılmış hali olarak bilinmektedir.

Vadeli işlem, Opsiyon borsası yani VOB’un da Borsa İstanbul bünyesine katılımı 2013 tarihinde gerçekleşmiştir. VOB A.Ş’nin tamamen kapatılması ile yeni düzen olan VİOP kullanılmaya başlamıştır. 

VOB Nedir? Ne zaman kuruldu?

VİOP sistemi içinde gerçekleştirilen işlemlerden vadeli olan işlemler başta olmak üzere, bütün spot piyasalar tamamen alım satım üzerine devam etmeye başlamıştır.

Genel yatırımlarda oluşan düşüşleri ve yükselişleri tahmin ederek, oluşabilecek riskleri en aza düşürme işlemleri planlanmaktadır. Bu gibi durumlarda yatırımcılara yansıyacak olan negatif işlemler de en aza indirilmiştir. 

Yatırım yapan kişilerin, piyasada olacak düşüşleri tahmin etmeleri üzerine bakiyeler de sabit olarak korunabilmektedir. Vadeli olan yatırımların zerine de yatırım yapmayı düşünen firmalar, bir arada toplanarak ortak bir çok çalışma da yapabilmektedir.

VİOP, İstanbul borsa ile optimize şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Anlık gelişen borsa fiyatları ile alım satım yapmak yerine, herhangi bir durumda oluşacak fiyatlar üzerinden işlem yapılabilen bir piyasa yapısına sahiptir.

Bu sebepten dolayı çok fazla tercih edilebilmektedir. Anlık olarak canlı alım satım yapmanız sizlere uzun vadede para kazandırabilmektedir. Bu sebepten dolayı piyasayı anlık takip etmeniz fazlasıyla önemli olarak kabul edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ