Delta Finans

Borsada Short Ve Long Nedir?

Borsada Short Ve Long Nedir?

Borsada yatırım yapmak isteyenler borsada short ve long nedir gibi sorular sormaktadır. Aslında adından da anlaşılacağı gibi short kısa pozisyonlar ve long uzun pozisyon anlamına gelmektedir. Uzun pozisyon, özellikle bir pariteye yatırım yapacağınız zaman değerinin artacağını düşündüğünüz ve ileriye dönük yatırım yapacağınız durumları ifade etmektedir. Yani yapmış olduğunuz yatırım, elde tutularak bunun değer kazanması beklenecektir. Kısa pozisyon ise ağırlıklı olarak paritenin değerinin düşeceği beklentisiyle elden kağıt çıkartılmasına satış yapılması durumları olarak karşımıza çıkabilir. Örneğin doların değer kaybedeceğini düşündüğünüzde elinizden çıkartarak sonrasında değer kaybettiğinde tekrar alım yapmanız bu kısa pozisyonda bir değerlendirmedir. Ancak dolar, uzun vadede para kazanacağını düşünüyorsanız yatırımınızı buna göre yapabilir ve uzun pozisyon alabilirsiniz.

Borsada Short Ve Long Değerlendirmeleri

Borsada short ve long nedir en azından terimleri kısaca anlatmaya çalıştık. Tabii ki burada değerlendirmeleri yaparken tamamen borsayı takip eden yatırımcı için büyük önem taşıyan noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadeli çalışmalar, ağırlıklı olarak türev piyasalarda geçerlidir. Uzun pozisyonlar ağırlıklı olarak hisse senetleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hisse senetleri ile bu tarzda yatırımlar yapılabilir. Güvenilir firmalar üzerinden alımlar gerçekleştirilebilir yine aynı şekilde isterseniz altın yatırımlarını da bu şekilde yapabilirsiniz. Özellikle artışın duracağını düşündüğünüz bir anda altına alıp, yazın satışa doğru götürdüğünüzde bu noktada uzun vadeli bir yatırım yapmış olursunuz.

Borsada Short Ve Long Süreç Değerlendirmeleri Nasıl Yapılmalıdır?

Borsada yatırım yapacak olan kişi elbette ki bu hesapları çok iyi bir şekilde takip etmelidir. Borsada short ve long nedir sorusunun karşılığını verdiğimiz gibi aynı zamanda bu konuda nasıl dikkat etmeniz gerektiği konusunda da bilgi verelim. Aslında borsada yatırım yapacak olan yatırımcı, kesinlikle dünya bültenlerini, firmaların yatırımlarını ve buna benzer tüm durumları çok iyi bir şekilde takip etmelidir. Böylece çok daha rahat bir şekilde hareket edebilir ve daha kontrollü bir şekilde işlem gerçekleştirme şansına sahip olur. Pozisyonları alırken elbette ki borsada ileriye dönük tüm yatırımların doğru bir süreçte değerlendirilmesi durumu bulunmaktadır. Bunları değerlendirecek olan kişi ve düşüncelerini yatırıma dönüştürecek olan kişi, elbetteki yatırımcıdır. Bu yüzden net bir şekilde uzun süreçte veya kısa süreçte para kazanabileceğiniz söylemek doğru olmaz. Bu tamamen sistemi takip ederek yapılacak olan yatırıma göre değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ