Delta Finans

Borsada Açık Pozisyon Ne Demek?

Borsada Açık Pozisyon Ne Demek?

Yatırımcılar ve finans dalında olanlar için borsada açık pozisyon ne demek bu konuda bilgi vermeye çalışalım. Günümüzde borsa yatırımları, hızlı bir şekilde artmaktadır. Yatırımcıların bu noktada dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kısa vadeli ya da uzun vadeli yatırımlar yaptığınızda açık pozisyon durumları oluşabilmektedir. Açık pozisyonu kısaca varlık ile yatırım arasındaki fark olarak özetleyebiliriz. Bu bankalardan ve finans alanlarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Örnek ile açıklamaya çalışırsak bir bankanın döviz yükümlülüğü 10 milyon euro iken elinde var olan 5 milyon euro ise bu durumda 5 milyon Euro’luk bir açık pozisyonu bulunmaktadır.

Açık Pozisyon Bireysel Değerlendirmesi

Borsada açık pozisyon ne demek anlatırken bir bankadan örnek vererek anlatmaya çalıştık. Elbette bireysel anlamda da değerlendirilebilecek bir tabirdir. Sizler borsada yatırım yaparken yapmış olduğunuz yatırımın ilk değeri ile sizin elinizdeki var olan son değer arasındaki açıktır. Genel anlamda açık pozisyon olarak nitelendirilmektedir. Borsada yatırımlarınızı yaparken gerek uzun vadeli gerekse kısa vadeli yatırımlar da maddeyi kimliklerinizi kaybetmeye dikkat etmelisiniz. Borsa yatırımı dikkat edilmesi gereken ve takip edilmesi gereken bir yatırım türüdür. Yatırımı yapmanız kazancı size geri dönüş olacağı olarak düşünülmemelidir. Bu noktada yatırımlarınızı takip etmeniz ve doğru bir şekilde değerlendirmeniz büyük bir önem arz etmektedir. Aksi halde istediğiniz hamleleri yapamaz ve doğru sonuçlara imza atamayabilirsiniz.

Açık Pozisyon Olmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsada açık pozisyon ne demek konusunda gerek bireysel gerekse şirketler açısından önemli bir pozisyon alma durumu söz konusudur. Borsada bir şirketin yükümlülüğü bile var olan hisse senedi değeri arasındaki fark açık pozisyonuna oluşturmaktadır. Bu da şirketin ilerleyen süreçte bu yükümlülüğü yerine getirilmesi açısından farklı bir çalışma düzeni içerisinde gitmesi anlamını taşır. Yeni yatırımlar alarak şirketin büyütülmesi ve bu yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu anlamda açık pozisyonların olmaması için öncelikle yatırımların çok dikkatli bir şekilde yönetilmesi ve yönlendirilmesi gerekmektedir. Gerek şirketler açısından gerekse bireyler açısından hassasiyet isteyen bir konu olduğunun altını çizmekte fayda var. Böylece rahat bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ