Delta Finans

Borsa Nedir

Borsa Nedir

Borsa sözcük anlamı olarak tüccarları ve özellikle sarraflarla değerli olan kağıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yere denir. Belli kurallara göre, talep edilen mallar için organize edilmiş piyasalara verilen isim olarak da betimleyebiliriz.

Borsa Nedir?


Hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp – satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Yeni isimlendirmesiyle BİST yani Borsa İstanbul, eski adıyla İMKB İstanbul Menkul Kıymetler Borsasıdır. Adından anlaşılacağı gibi aslında bir menkul kıymet borsasıdır.


Alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla bir araya gelirler. Bu karşılaşmada satıcının arzıyla alıcının talebi fiyatı belirler. ve anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlarda değişkenlik gösterebilir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir. Tüm bunlarla birlikte borsalarda düzenleyici ve denetleyici bir kurumda yer alır.


Türkiye’ de Borsa İstanbul, anonim bir şirket olup, kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir. Tüm bunlarla birlikte 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu esasları çerçevesinde Sermaye piyasası Kurulu tarafından denetlenir.


Peki borsadan nasıl para kazanılır?


Bu alanda para kazanmak mümkün neye göre yükselir neye göre düşer. Hangi hisse senedi para kazandırır ve hangi hataları yaparsam kaybederim. Yeni başlayanların ve merak edenlere özel cevaplar yazımızda yer almaktadır.


Borsa Para Kazandırır mı?

Kazandırır fakat bu işlemleri yaparken oldukça sabırla yol almak gerekmektedir. Önceki zamanlarda görsel ya da araştırmalarla edindiğiniz bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Hiç deneyiminiz olmaması halinde olmaz diye bir kural yok. Olabilir ancak araştırıp gözlemlemeye şimdiden başlamanız gerekmektedir. Ve birazda attığınız adımları emin olarak atmalısınız. İlerleyeceğiniz yolda spekülatörlerin tuzaklarıyla dolu olduğunu unutmayın.
Borsaya girmeniz demek, herhangi bir finansal şirkette kendi adınıza bir hesap açmanız demektir.

Bunu açtığınız da borsaya girmiş ve hisse alabilir duruma gelmiş oluyorsunuz. Bu alandaki işlem bir miktar para ile belirli alabileceğiniz değerde olan hisseleri alıp satarak kar ya da zarar etmiş olacaksınız.

Hesap açmak kısmınız özetlemek gerekirse; Hesap açmak işin kolay kısmı. Koyacağınız paranın miktarının da hiçbir önemi yok bu noktada önemli olan neyi alıp neyi satmış olduğunuz ya da bu alış – satışlardan nasıl kar elde edeceğiniz gibi gelecek yatırım planlarınızı yönetmeniz gerekmektedir.
Büyüyen ve yatırıma müsait olan bir ülkede, tüketim de üretim de artış seyrindeyse borsa yükselir.

Aslında, bu ortamda borsa içerisindeki şirketler değer kazanması nedeniyle borsa yükselir. Değer kazanan şirketin hisseleri yükselir ve değer kaybeden iflas eden şirketlerin hisseleri düşer.

Bu nedenledir ki borsa bu hareketlerle yükseliş ve düşüş eğilimi gösterir ve şirket durumları öngörülememesi nedeniyle hisse hareketleri tahminlerle idare edilir.
Ülke gelirleri ve giderleri arasında negatif bir denge söz konusuysa, ülke kazandığından çok harcıyorsa, borçlanması yüksekse, üretim azsa; bunların neticesiyle ülkenin değeri düşmüş olur.

Tüm bu sebeplerden dolayı şirket değerlerine yansıması ise yukarıda belirtilen şekilde gerçekleşir. Borsa; ülkelerin ekonomik gelişiminin ya da bir diğer deyişle ekonomi dengesinin sonucu hareket oluşturarak grafik ile şekillendirir.


Borsaya girmek hisse alıp veya satmak için bakiyenizin bir alt ya da üst limiti yoktur. Bazı kuruluşlar alt limit kısıtlaması koyuyor olsa da çoğu banka yüzde komisyon ile her miktar bakiye ile borsaya girebileceğinizin garantisini vermektedir.


Hisse senedi demek bir şirkete ortak olmanız anlamına gelmektedir, bir başka deyişle. Yani bir şirketten para kazanmak istiyorsak mevcut dönemde şirketin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu doğrultuda hisselerini almak istediğimiz şirketi inceleyerek güvendiğimiz yol haritasına inandığınız şirketlerin hisselerini alarak yatırım yapabilir ve kar elde edebilirsiniz.

Tabi bazı kurumlar için kar elde edebilmeniz için uzun vadeli bir süreci göze alıyor olmalısınız.


İşi bilenler genellikle şu prensiple ilerlerler yollarında; “Ne yiyor, ne içiyor ve ne kullanıyorsam onları hisse senetlerini alıyorum.” Bu kelimelerle de belli olduğu gibi aslında günlük hayatın ta içindedir. Borsaların gündemleri! Ve yine bu nedenle ipuçları da günlük yaşatınız da saklıdır.


Uzak Durmamız Gerek Durumlar Neler?


Konuya vakıf değilseniz hisse senedi almak istiyor fakat gündemi takip edemediyseniz şunu net olarak belirtilmelidir ki beklentisi olan insanlar ya da gelecek vaat eden insanların sözlerine kulak asmıyor olmanız. Hisselerini almak istediğiniz şirket hakkında bilgi birikiminiz yoksa araştıramadıysanız söylentilerle işlem yapmanız kesinlikle önerilmez.


Diyelim ki, bir şirketi araştırdınız beklentiler yüksek fakat şirketin ne yaptığına dair bir bilginiz yok ve bulamıyorsunuz. Bu gibi durumlarda da uzak durmak gerekmektedir. Kısaca sizin ulaşamadığınız bilgi hakkında birileri hisseler fırlayacak vs. diyorsa bir sorun olduğunun göstergedir. Nasıl para kazandığına dair bir bilginiz yoksa şirket hakkında yükselen seyir gösterse de hisseler bu durumda bir sıkıntı olduğunu gösterir ki uzak durmanız önerilir bu tip durumlarda bu nedenle.

Borsa başlığı altında sadece hisse senetleri var gibi görülmesin. Genel olarak borsayı hisse senetleri ile birlikte düşünüyor olsak da, borsa da işlem gören birçok ürün yani yatırım aracı bulunmaktadır.

Bunlar; Dövizler, emtialar, tahvil, bono, vb. Tüm bu araçlarla birlikte bir de “türev araçlar” denlen ve vadeli işlemlerin de yapılmasını mümkün kılan futures, forward ve opsiyon sözleşmeleri de bulunmaktadır.
Hisse senetleri genellikle “kağıt” olarak betimlenir. Hisse senetleri borsa da kazancı en yüksek yatırım araçları olarak görülürler. Kağıtlardan iyi getiri sağlamak istiyorsanız, yüksek risk içerenlerle oynamanız gerekir.

Fakat bunlar güçlü bir bilgi birikimi sahibi olmanız sonucu size fayda sağlayacaktır. Piyasayı ve araçları oldukça iyi bilen ve kavrayanların yüksek risk alarak borsa da işlem yapmaları halinde iyi kazançlar elde ettikleri olası güzel bir sonuçtur.


Hisse senedi işlemlerinde kazancı ya temettüden, ya da senedin değerlenmesi sonucu elde edilir. İleride kazanç getirecek bir hisse senedi için ise ilk olarak sektörleri ve şirketleri araştırın. Ve acemilik dönemlerinizde uzun vadeli işlemleri tercih edin.


Doviz İşlemleri


Piyasalarda işlem göre yedi ana para pirimi bulunmaktadır. Bunlar; Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon yeni, Kanada Doları, Avustralya Doları ve İsviçre Fangı olarak belirlenmiştir.


Emtia İşlemleri


Emtia kelimesi “ticari mal” anlamına gelmektedir. Yüksek işlem hacmine sahip olan emtialar vardır. Bunlar; Altın, petrol, pamuk, buğday, vs. ve bu ürünler kendi özel ürün borsalarını kurmuşlardır. Örnek vermek gerekirse; İstanbul Altın Borsası verilebilecek en güzel örnekler arasında yer almaktadır.


Emtialar genellikle güvenli yatırım aracıdır. Bir başka deyişle güvenli bir limandır. Bu nedenle yatırımcılar arasında en çok tercih edilen gruptur. Uzun vadeli yatırımlar söz konusun olduğunda emtialar güvenli ve yüksek kazanç sebebiyle rağbet çok görür.
Günümüzde bu duruma en iyi örnek ise yine altın üzerinden verilebilir.

Vadeli İşlemler


Vadeli işlemler borsada genellikle riskten korunmak için yapılmıştır. Vadeli işlem borsası(VOB) Türkiye de bu görevi yapmaktadır. Vadeli işlem sonucunda vade günü, sözleşme büyüklüğü, teminat oranları ve fiyat adımları gibi kriterler bu konuda belirlenerek hesaplamalar yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
    BİR YORUM YAZ