Delta Finans

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin ilk kez 2009 yılında başlayan ve herhangi bir bankaya ya da resmi kuruluşa bağlı olmayan dijital para birimidir. Bitcoin nasıl kazanılır peki ?En fazla 21 milyon adet üretilemesi hedeflenen bitcoinin kimin tarafından üretildiği bilinmemektedir.

Üreticinin Satoshi Nakamoto kod adlı bir kişi olduğu haricinde net bir bilgi elde edilmemiş olsa da bazı iddialara göre Nick Szabo isimli bir akademisyen olduğu bilinmektedir.

Bazı ülkelerde yasal bir para birimi olarak kabul edilmiş olan bitcoin bazı ülkeler tarafından güvenlik eksikliğinden dolayı para birimi olarak tanınmamaktadır. Türkiye’de de bitcoin yasal para birimi olarak kabul edilmemektedir.

Içinde bulunduğumuz dönemde en karlı yatırım aracı olarak görülen bitcoin oldukça hızlı bir şekilde yükselmekte ve yatırımcısına kar elde ettirmektedir. 2013 yılında yaklaşık olarak 13 dolar değerinde olan 1 bitcoin 2014 yılında 806 dolara kadar yükselmiştir.

Bir sene içinde bu kadar yükselen bitcoin yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir. Bir senede %59’un üstünde yükseliş kazanan bitcoin nasıl kazanılır inceleyelim.

Bitcoin Nasıl Kazanılır? Bitcoin Madenciliği Nedir?

Büyük uğraş ve matematik isteyen bir sisteme sahip olduğunu öncelikle belirtmeliyiz. Bitcoin nasıl kazanılır sorusunun cevabı il başta oldukça karmaşık gelsede zamanla sistemi kavrayarak kazanabilmeniz mümkün. Bitcoin madenciliği zor bir işlemdir, bitcoin ağının işlemleri onylaması ve tam bir güvenlik sağlaması için matematiksel ilerlemektedir.

Rekabetçi bir sisteme sahip olan madencilikte hızlı ve matematikte iyi olan matematik işlemini çözerek ödülleri toplamaktadır. Ödül olarak verilen bitcoinler kişinin hesabına geçmektedir. Bitcoin madencliği yapmak sadece yetenek ve matematik bilgisine bakmamaktadır. Kullandığınız bilgisayarın bu iş için yeterli seviyede olması gerekmektedir.

Örneğin ekran kartınız bu konuda büyük önem taşımaktadır. Ekran kartınız ne kadar güçlüyse işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Eğer bilgisayarınız bu iş için yeterli değilse sadece madencilik için tasarlanmış olan ekipmanları edinerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Madencilik bitcoin’de en önemli konulardan biri olduğu için kesinlikle bilgisayarınızın ihtyacı olan donanımlara sahip olmalısınız.

Madencilikte Başarısız Olmanız Sorun Değil

Madencilikte yeterli başarıyı elde edememiş olmanız bitcoin yatırımından uzaklaşmanız anlamına gelmez. Gerçek para ile bitcoin satın almanız mümkün. Yatırım amaçlı satın alacağınız bitcoinler ile kar elde ederek paranızı katlayabilirsiniz. Tabi, tüm bunları gerçekleştirmek için sanal cüzdana ihtiyacınız olacak.

Sanal Cüzdan

Bitcoin gerçekte varolmayan bir para birimi olduğundan dolayı saklama işlemi de kendine özel bir sistem ile gerçekleşmektedir. Satın alacağınız sanal bitcoin cüzdanında dijital paranızı saklayabilirsiniz. Geniş seçenekleri bulunan bitcoin cüzdanlarını ihtiyacınıza yönelik olanı seçmeniz ile para biriktirme işlemine geçişinizi sağlayacaktır.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir ?

Bitcoin yatırımında avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Her yatırım sisteminde olan bazı olumlu olumsuz yönler bitcoinde de vardır. Bitcoin nasıl kazanılır sorusu kadar merak edilen bitcoinin avantajları nelerdir ?

 Basit Bir Şekilde Hesap Açabilirsiniz

Bitcoin’de hesap oluşturmak gayet basit bir şekilde gerçekleştirimektedir. Bankada bir hesap açmak istediğinizde karşınıza sayfalarca doldurulacak form ve çeşitli işlemler çıkarken Bitcoin’de bunların hiç birine gerek yoktur. Bankaya bağlı olmayan bitcoinin işlemleri de kendine özel bir sistemde gerçekleşir.

Transfer Ücreti Ödenmez

Banka hesabınızdan başka bir hesaba para transferi gerçekleştirmek istediğinizde ödemeniz gereken belirli bir işlem ücreti çıkarken Bitcoin ile para transferi yapmak istediğinizde araya kimseyi sokmadan direkt olarak hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan kolayca işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman Sorunu Bulunmaz

Bitcoin ile gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz işlemler zaman sorununa takılmadan hızlıca gerçekleştirilir. Gece gündüz ya da gün farkı bulunmadan kolayca para transferi yapabilme imkanı sağlamaktadır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir ?

Bitcoin’in birçok avantajı olduğunu ve tercih edilesi bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat her yatırım aracı gibi bitcoin’in de riskli noktaları ve olası kaybettirme riskleri bulunmaktadır. Bitcoin hakkında tam bilgi edinmeden yatırım yapmaya başlamak hata olacaktır. Bu nedenle bilmeniz gereken bir diğer konu olan dezavantajlarını mutlaka incelemelisiniz. Işte Bitcoin’in dezavantajları

Yasadışı Para Transferine Olanak Sağlar

Bitcoin yapılan transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır, bu her ne kadar olumlu bir işlemmiş gibi gözüksede bazı sorunlara neden olabilmektedir. Kullanıcı gizliliği nedeniyle çeşitli yasadışı para transferlerine olanak sağlamaktadır

Kolayca Ele Geçirilebilir Olması

Bitcoin’i kaybetmesi çok kolay bir şekilde kaybedebilirsiniz. Birilerinin sanal cüzdanınızı ele geçirdiğini farkettiğiniz an ise yapabilecek pek fazla şeyiniz bulunmaz fakat banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde veya Kredi kartınızı kaybettiğinizde bankanızı arayarak kolayca işlemi engelleyebilirsiniz. Güvenlik sorunu bankalarda bulunmaz fakat aynısı Bitcoin için geçerli değildir.

Bitcoinlerinizi Nerede Saklayacağınızı İyi Öğrenmelisiniz.

Ele geçirilen Bitcoinlerinizi ne yazık ki geri getirebilecek hiçbir yol yok. Ve uzmanlaşmış biri tarafından her an ele geçirilebilir. Bu riski almamak için dijital paranızı internet bağlantısının olmadığı bir bilgisayarda saklayabilirsiniz, ama yinede unutmayın ki bu seçenek yine de tam anlamıyla korumaz.

Kaybetme Riski Yüksektir

Bitcoin piyasasında ne zaman ne olacağını tahmin etmek oldukça zordur. Ani yükselmeler sizi bir anda milyoner yapabilirken herşeyinizi kaybetmenize neden olabilir. Oldukça karışık bir piyasaya sahip olan Bitcoin tam olarak öğrenmeden ve emin olmadan yatırım amaçlı kullanılırsa kayıp ile sonuçlanabilmektedir.

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Bazı Bilgiler

-Bitcoin ile dünyanın her yerine online para transferi yapabilirsiniz.

-Bitcoin hiçbir aracı ya da bağlantıya ihtiyaç duymadan kişiden kişiye gönderim sağlayabilen bir sisteme sahiptir

-Açık kaynak kod ile yazılmış olan Bitcoin sistemi kullanan herkese açıktır.

Paranın üç önemli özelliğini taşımaktadır. Değişim aracı, Hesap birimi ve Değer biriktirme aracı

 -Kullanım koşuluna, ön şarta, doldurulacak formlara ve benzer hiçbirşeye ihtiyaç duymaz tamamen serbest bir sistemde çalışır.

 -Tüm ülkelerde kullanımı bulunmaktadır, bazı ülkelerde tamamen yasaldır.

 -Herhangi bir resmi kuruluşa ya da merkez bankasına bağlı değildir, tamamen bağımsızdır.

-Bitcoin piyasası hafta sonu dahil her gün açıktır ve kullanıma uygundur.

-Bitcoin borsaları hafta sonu ya da tatil günlerinde durmaz devamlı olarak işler.

-Bitcoin, Madenci ismi verilen sistem ile üretilmektedir.

-Bitcoin isimli sanal para birimini üretmek için madencilik( mining) yapmanız gerekmektedir.

-Madencilik yapmak için yeterli bir bilgisayara ve iyi bir  işlemciye ihtiyacınız vardır.

-Dünyanın pek çok noktasında bulunan kullanıcılar bu iş için özellikle üretilmiş olan bilgisayar sistemi ile piyasayı sürekli takip etmektedir.

-Madencilik kavramı en kolay anlatımı ile ‘Bitcoin bulma-çıkartma-basma’ şeklinde ifade edilebilir.

-2010 yılında 1 dolara 1000 Bitcoin alınabiliyorken, şimdi ise 1 Bitcoin’in değeri yaklaşık olarak 4000 dolara ulaşmıştır.

– Uzmanlar Bitcoin’in dünya piyasasındaki varlığının 84 milyon dolara kadar ulaşmış olduğunu düşünmektedir

-Bitcoin’in belirli bir sınırı bulunmaktadır. Üretilecek toplam bitcoin sayısı 21 Milyondur bitcoin sayısı 21 milyona ulaştığında tamamıyla duracaktır.

Kullanıcıların bitcoinleri satın almış oldukları dijital cüzdanlarında saklanmaktadır.

-İlk kez 2009 yılında  piyasaya sürülmüş olan Bitcoin’in, Çin’deki kara parayı aklamak için üretildiği iddia edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İlve dedi ki:

    Bu sanal paranın adını duymayan kalmamıştır sanırım. Çok fazla kazanana da şahit oldum, elindeki her şeyi kaybedeni de gördüm. Bu nedenle sistem iyice araştırılmadan ve anlaşılmadan girişilmemeli diye düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ