Delta Finans

Bankaların Faiz Oranları Aylık Mı Yıllık Mı?

Bankaların Faiz Oranları Aylık Mı Yıllık Mı?

Bankalarla işlem yapanlar bankaların faiz oranları aylık mı yıllık mı diye sorular sormaktadır. Burada bankalar kendine göre farklı sistemler geliştirmiş bulunmaktadır. Bankaların sizlere sunmuş olduğu faizler aslında değişiklikler göstermektedir. Örneğin eğer siz bankada bir hesap açar ve burada hesabınızı yönlendirirsiniz size vereceği rakam yıllık hesabıdır. Yani bankalar para topladığı sırada mevduatların faizlerini belirtirken yıllık faiz oranlarını söylerler. Örneğin yüzde 15 ila 17 yüzde doğum gibi faiz oranları sunarlar. Ama siz kredi çekeceğiniz zaman size sunmuş oldukları faiz oranları aylık faizlerdir. Örneğin, yüzde bir, yüzde bir buçuk, %2 gibi. Bunun mantığı zaten açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bankaların Faiz Oranları

Doğru şekidle bankaların faiz oranları aylık mı yıllık mı net bir sonuç alabilir. Neden yıllık faiz ve aylık faiz ayrımı var. aslında bankaların faiz oranı aylık mı yıllık mı sorusunun alt yapısı biraz da reklam sistemlerinde yatmaktadır. Her firma gibi bankalarda bir pazarlama stratejisi olarak bunu uygulamaktadır. Size yıllık olarak sunacağı faiz oranı örneğin banka mevduat toplamak istediğinde size sunacağı faiz oranına aylık olarak sunulmaktadır. Sizin gözünüzde küçük gelebilir ama yıllık olarak sunduğunda faiz oranı çok yüksekmiş gibi gelecektir. Örneğin 100’de 15 faizle yüzde 1.2 faiz oranı uygulaması arasında çok fark var gibi bırakıyor. Oysa ki bir aylık 1 yıllık faiz oranı uygulaması olduğu için daha tatmin edici görünmektedir. Aynı şekilde kredi çekerken size yıllık faiz oranını söylerse sizin çok yüksek gelebilir. Oysa ki aylık faiz oranları sayesinde çok daha düşük faizlerle kredi çekiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Bankalarda İşlem Sistemi

Bankaların faiz oranları aylık mı yıllık mı faiz buna göre değerlendirilmelidir. Bankaların oranları aylık mı yıllık mı hangisi değerlendirilmeli gibi soruların aslında net cevabı bankalar tarafından verilir. Bankalar zaten size sunarken bu şekilde sunum yapmaktadır ve örneğin bir yatırım için birikmiş paranız var, bankaya yatırım yapmak istiyorsunuz. Bankaya gidip bu mevduatınızı faiz olarak değerlendirmek istediğinizi söylediğinizde yıllık faiz oranını size sunacaktır. Mevduat, yıllık faiz oranı ve size sunulacak olan net getirip size işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde size sunacağı kredi ile alakalı aylık faiz oranlarını söyleyecektir buna göre siz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ