Delta Finans

Altın Nasıl Çıkartılır?

Altın Nasıl Çıkartılır?

Tahminlere göre bundan milyarlarca yıl önce büyük bir yıldız patlamasıyla birlikte dünyaya düşen altın. En değerli eşyaların yapımında kullanılan en değerli madde! Kimyada “AU” olarak sembolize edilen altın, açık sarı renkli yumuşak ve asitlere oldukça dayanıklı olan doğada da oldukça rahat bulunan bir madde.

Altın Nasıl Çıkartılır?

Birçok insanın altın aradığınız biliyor muydunuz? Doğada serbestçe dağılmış olan altını bulmak size vereceğimiz önemli bilgiler sayesinde oldukça kolaylaşacak. Eğer sizinde altın nasıl çıkartılır sorunuz var ise cevabını burada rahatlıkla bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Altın En Çok Nerelerde Bulunur?

Antartika kıtası hariç heryerde! Yani, hedefinizden çıkartmanız gereken tek yer Antartika Kıtası. Çevrenizde rahatlıkla bulabileceğiniz altın dünyanın her noktasında dağınık halde bulunmaktadır. En çok bulunduğu yer ise okyanusun derinlikleri.

Fakat günümüz teknolojisiyle okyanusun derinliklerine uzanmak ve altın çıkartmak ne yazık ki mümkün değil. Fakat bu elbette sorun değil, duyarsızca basıp geçtiğiniz toprakların altında altın olma ihtimali oldukça yüksek. Altın nasıl çıkartılır ? Altın en çok hangi ülkelerde bulunur? Inceleyelim.

En Çok Altın Bulunan Ülkeler

Altın nasıl çıkartılır sorusu kadar altının nereden çıkartıldığı da merak konusu demiştik. Işte en çok altın çıkartılan ülkeler. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Rusya, Peru, Çin, Avusturalya ve Endonezya başta olmak üzere her ülkeden altın çıkartılmaktadır.

Fakat belirttiğimiz ülkeler en yoğun altına sahip olan ülkeler arasında bulunmaktadır. Ülkemiz olan Türkiye’de altın açısından oldukça zengin olmasına rağmen bu konuda gösterilen faliyetlerin zayıf olmasından dolayı yeterli derecede altın çıkartılamamaktadır.

Altının Özellikleri

Altın nasıl çıkartılır sorusundan önce en çok merak edilen bir diğer konu ise altının sahip olduğu özelliklerdir. Altın, suya oranla tam 19 kat daha ağırdır. Sıradan bir demire göre ise yaklaşık 3 kat daha ağır gelmektedir.

Bu ağırlık farkından dolayı dibe çökmüş elementler arasında yer almaktadır. Diğer maddelere göre oldukça büyük bir ağırlık farkına sahip olan altın gömülü halde bulunur. Altının çıkartılması da oldukça zorlu bir iştir. Doğal afetlerin derecesi ve sıklığına göre bölgesel farklılıklar göstermektedir.

Örneğin Afrika Kıtasında doğal afetlerin diğer bölgelere oranla daha az olması altın çıkartılmasını kolaylaştırır. Fakat yoğun sel deprem ve benzeri gören bölgelerde altın olduğundan daha derine gömülerek bulmayı ve çıkartmayı zorlaştırır.

Altın dünyanın yüzeyine yakın bakır ve gümüş gibi maddelerle beraber bulunmaktadır. Mineral açısından zengin olan bölgelerde altın açısından oldukça zengindir. Geçmişten günüümüzde kadar yaygın bir şekilde altın aranmaktadır.

Bazen hobi bazen ise maddi amaçlı aranmakta olan altın nasıl çıkartılır?

Altın Nereden Ve Nasıl Çıkartılır ?


Çoğunlukla dere ve nehir yataklarından çakıl taşlarına yakın kısımlarda bulunan altın ayrıca, kayalardan ve kaya diplerinden, kuvars taşlarından, toprağın derinliklerinden kumlardan ve yosunlu bölgelerden çıkartılmaktadır.

Bundan milyonlarca yıl önce dere yatağına düşmüş bir altının şimdiki konumuna gelmesi oldukça uzun bir süreçte gerçekleşmiştir. Dere yatağına düşen altının yoğun bir akarsu ile karşılaşması, kuvvetli rüzgar ve toprak kayması ile akarsunun derinliklerine doğru yolculuk etmesi sonucunda şuanda suyun derinliklerinde bekleyen bir altın haline gelmiştir.

Peki altın bulmak istiyorsak nelere ihtiyacımız var?

Altın Ararken İhtiyaç Duyulanlar

Altın nasıl çıkartılır? Önce altın hakkında bilgilere sonra gerekli eşyalara erişildiğinde bulunur. Peki altın çıkartmak için hangi eşyalara ihtiyaç duyulmaktadır?

Eğer eksikler ile altın aramaya giderseniz ne yazık ki aradığınızı bulmanız çok zor olur. Fakat yeterli bilgi ve gereki eşyaların tamamını elde edip bu yola koyulursanız, oldukça kolay bir şekilde aradığınız altınlara kavuşmanız mümkün.

Işte altın ararken ihtiyacınız olan bazı şeyler. “Alan tarama cihazı, kazma ve kürek, ip, emniyet şapkası, gaz maskesi, fırça, pusula, el feneri, pil, elek, nokta tespit cihazı, el arabası” bu araç gereçler ile işe başladığınızda hem sağlık açısından güvenli hemde doğru bir kazı yapmanız mümkün olacaktır.

Kazı esnasında olası yaralanmalarıda göz önünde bulundurarak ilk yardım çantası da yanınızda bulunması gerekenler listesine dahil olmalıdır. Kazı yaparken sıkça yaralanmalar görülmektedir, bana bir şey olmaz diyerek ilk yardım çantası bulundurmamak, altın bulma hayalinizi yarıda bırakmanıza neden olabilir.

Kumda Altın Nasıl Bulunur?

Kumda altın nasıl çıkartılır? altın arayanların bilmesi gereken iki ayrı tip kum terimi vardır. Siyah kum ve sarı kum. Sarı kumda altın genellikle derinlerde bulunmaktadır, siyah kumda altın bulma ihtimaliniz ise sarı kuma göre yaklaşık olarak %80 daha fazladır. Kum türlerini öğrenmelisiniz, bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kayalarda Altın Nasıl Bulunur?

Kayalardan altın nasıl çıkartılır diyorsanız önemli noktaları öğrenmeniz yeterlidir. Öncelikle kayanın yapısını incelemeniz gerekir. Örneğin kayada bulunan yarıklar suyun akış yönüne doğruysa büyük bir ihtimalle orada birikmiş altınlar bulunmaktadır.

Altın Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bulmak oldukça zor bir iştir, bu nedenle kendinizi kesinlikle bulacağım ve zengin olacağım düşüncesine kaptırmadan hobi gibi görmeye çalışın. Beklentilerinizin yüksek olması büyük hayal kırıklıklarına nede olur.

Kesinlikle kaçak kazı yapmamanız gerekmektedir. Hobinizi yaparken başınızı derde sokmadan altın arama işini gerçekleştirmelisiniz. Izin verilen noktalarda altın arayın.

Kazdığınız yerleri olduğu gibi bırakıp gitmemelisiniz, bırakılan çukurlar büyük sorunlara neden olabilir. Kazdığınız noktaları işinizi bitirdikten sonra eski haline getirmeniz gerekmektedir. Altın ararken edindiğiniz bilgilerin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

Örneğin altın nasıl çıkartılır ve nereden çıkartılır öğrenmiş olmalısınız ki altın bulma ihtimaliniz yükseek olsun. Ihtiyaç duyulan araç gereçleri temin etmelisiniz, eksik araç gereçle altın aramaya gittiğinizde aradığınızı bulma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Mantıklı davranın. Altın ararken gerçek olmayan efsaneler ya da kulaktan dolma bilgilere güvenmeyin, gerçek bilgi ve doğru kaynağa ihtiyacınız bulunmaktadır. Edindiğiniz bilgiler efsane ya da hikaye kaynaklı olmamalıdır.

Doğru bilgiler edindiğinizden emin olrak işe başlayın. Tehlikeli noktalarda arama yapmamalısınız. Altın aradığınız yerler can güvenliği açısından uygun mu?

Buna çok dikkat etmeniz gerek, tehlikeli ve sakıncalı yerlerde altın arama maceranızın sonu sağlığınıza ve canınıza zarar verebilir. Etrafı iyi incelemeli ve üvenli olup olmadığına karar vermelisiniz. Canınızı riske atmayın.

Altın aramak geçmişten günümüze gelmiş olan zevkli bir hobidir. Elbette aradığınız altınları bulabilirseniz hobi olarak kalmayacak ve maddi durumunuzu değiştirecek ama yinede altın aramaya bağımlı bir ruh haline gelmemeye dikkat edin.

Altın nasıl çıkartılır ve nereden çıkartılır öğrenin, ardından size vermiş olduğumuz yöntem ve önerileri kullanarak işe koyulun.

Altın Efsaneleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok altın ya da define efsaneleri bulunmaktadır. Kötü amaçla üretilmiş sahte harita ve benzeri araç gereçleri listenize kesinlikle dahil etmeyin.

Kulaktan dolma efsaneler ile altın nasıl çıkartılır sorusunu cevaplamayı hedeflemeyin. Altın arama konusunda profesyonel davranın ve hedefinize odaklanın. Altın olduğunu düşündüğünüz bölgeleri inceleyin ve araştırın.

Ardından güvenli olduğundan eminseniz altın arama işine başlayın. Hobinizi tehlikeye dönüştürmemeye ve fazla beklentilere kapılmamaya dikkat edin. Size vermiş olduğumuz yöntemleri izleyerek altın aramaya başlayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ