Delta Finans

Altın Nasıl Bozdurulur?

Altın Nasıl Bozdurulur?

Altın çoğu kişi tarafından tercih edilen bir yatırım türüdür. Altının değerlendiği ya da düşüşe geçtiği zamanları iyi takip ederek oldukça başarılı bir yatırım yaparak yüksek miktarda kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat altının düşüşe geçtiği ya da geçebileceği zamanları çok iyi bir şekilde tahmin etmeli ve bilmelisiniz.


Altın Nasıl Bozdurulur?

Altın yükselişe geçtiğinde altın almak çok yanlış bir hamle olduğu gibi, düşüşe geçtiği zaman satın almakta yanlış bir seçenek olacaktır. Piyasayı tam olarak kavramalı ne zaman ne yapacağınızı ön görebilmeli ve sonuçları iyi kestirebilmelisiniz.

1.Altın nasıl bozdurulur?
2.Altın ne zaman bozdurulur?
3.Altın ne zaman alınır?

Bilmeden kesinlikle bu yatırımı tercih etmemeniz gerekmektedir.
Altın oldukça hareketli bir piyasaya sahiptir. Piyasanın hareketli olduğu kadar seçenekleride farklılık göstermektedir, işçiliği ne kadar fazla ise o kadar değer kaybedecektir, tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmeden kesinlikle yastık altı yatırımı olarakta bilinen altın yatırımı yapmamalısınız.

Altın Nasıl Bozdurulur?

Altın Bozdururken Fiyat Farkları


Elbette satın aldığınız altını bozdururken, satın aldığınız fiyata satamazsınız. Hem değer kaybetmesi hem piyasa hemde kuyumcuya bağlı sonuçların ortalamasını elde edeceksiniz.

Özellikle işçiliği çok olan bir bilezik bozdurmak istiyorsanız, ne yazık ki aldığınız fiyatın çok daha altında bir miktar elde edersiniz. Bu nedenle yatırım amaçlı alınan altınlat işçiliksiz altın türünde olmalıdır. Hediye ya da takı olarak satın alınan altınlar yatırıma kesinlikle uygun değildir.

Işçilikli Altın

Altın nasıl bozdurulur sorusuna yanıt araken, yatırım amaçlı altın seçimini de öğrenmelisiniz. Altınlar iki ayrı türe ayrılmaktadır, bu türler ise ; işçilikli altın ve işçiliksiz altın olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Işçilikli altın, kullanılmaya uygun olan değeri düşen altın türüdür.

Örneğin taşlı bir küpe işlemeli modeller arasına girdiğinden dolayı yatırıma asla uygun olmamakla beraber, size altın bozdururken zarar ettirir, kar sağlamaz.

Hatta çoğu kişi altın alırken, yatırım amaçlı almıyor olsa bile, ileride bozdurma ihtimalini göz önünde bulundurarak işçilikli altın tercih etmezler. Işçilikli altınlar genellikle, kullanım ya da hediye amaçlı tercih edilmektedirler.

Işçiliksiz Altın

Işçiliksiz altın, yatırıma uygun ve size kar sağlayacak altın türüdür. Diğer türe göre daha sade olan işçiliksiz altın satın aldığınız fiyata daha yakın bir miktarla bozdurulur. Eğer altın piyasası da tam bozdurmaya uygun yükseiş dönemindeyse, oldukça karlı bir işlem yaparak, piyasa düşüşe geçtiğinde bozdurduğunuz altını katlayarak tekrar satın alabilirsiniz.

Yatırım amaçlı bir altın satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle işçiliksiz altın tercih etmelisiniz. Işçilikli altınlar size satın aldığınız fiyatın çok daha altında miktar ile döner. Altın nasıl bozdurulur diye düşünüyorsanız ve altınınızdan kar elde etmeyi hedefliyorsanız kesinlikle işçiliksiz altın yercih etmeniz gerekmektedir

Altın Türleri

Altın nasıl bozdurulur sorusu kadar merak edilen bir diğer soru ise altın türleridir. Gram altın nedir? Altın ayarları ne anlama gelmektedir? Hepsini tek tek incelemeden önce kısaca bakalım. Altınların ayarları ve gramları oldukça önemli bir konudur.

Örneğin 24 ayar bir bilezik 18 ayar bir bileziğe göre büyük miktarda kar sağlamanıza yardımcı olur. Gram altın ise en çok tercih edilen altın türlerinden biridir ve zarar etme olaslığı oldukça azdır.

Az miktar birikim ile sahip olabileceğiniz gram altınlar, ihtiyacınız olduğunda size ya aynı fiyata ya da daha yüksek fiyata döner fakat zarar ettirmez, zarar ettirse bile zarar oranı oldukça düşüktür.

Her bütçeye uygun olan bu gram altınlar kesinlikle dar bütçeli yatırımcılar tarafından ilk tercih edilesi altın türüdür. Eğer yatırım amaçlı bir altına sahip değilseniz ve bütçeniz az ise gram altın kesinlikle işine yarayacak bir seçenek olacaktır.

Gram Altın

Gram altın nedir? Gram altın nasıl bozdurulur? Gram altını piyasanın düştüğünü gördüğünüz anda tercih etmelisiniz. Örneğin 500 liralık bir bütçeniz var ise, 500 liranızı işçilikli ve işlemeli takı türleri yerine gram altına yatırmalısınız.

Gram şeklinde satılmakta olan ve sadece yatırım olan bu altınlar birçok kişinin bir köşede tuttuğu yastık altı birikimidir. Fiyatlar düşüşe geçtiyse hemen bütçenize uygun bir gram altın satın almalı ve piyasa düşüşe geçene kadar dokunmamalısınız.

Altın piyasasını sıkı takip etmeli ve düşüşe geçtiğini gördüğünüz an kısa bir analiz yapmalı olasılıkları kafanızda kurmalı uygun bir zaman olup olmadığını incelemelisiniz. Eğer altın piyasası, altın bozdurmak için gayet uygun bir zamandaysa hemen yatırmınızı bir kuyumcuya götürüp paraya çevilrmelisiniz.

Elde ettiğiniz parayı sonraki yatırımda kullanmak istiyorsanız, elbette altın piyasasını kontrol etmeye devam etmeniz gerekir. Bir süre düşüşe geçen altın piyasası ise altın almak için en uygun vakitte olduğunuzun göstergesidir. Fakat yine altın nasıl bozdurulur yazımızın başında belirtmiş olduğumuz önerilere kulak vermeniz gerekir.

Işçiliği olmayan işlemesiz ve oldukça sade olan değerli altınları tercih etmeniz gerek. Eğer sadece modeline bakarak alacaksanız ne yazık ki önceden elde etmiş olduğunuz kar ve tüm birikiminizi kaybedersiniz.

Altında Ayar Farkları


Altın nasıl bozdurulur konusunda en önemli noktalardan biri ise, satın alınan altının seçimidir. Eğer bütçeniz uygun ise elbette tercihiniz 24 ayardan yana olmalıdır.

Satın alırken ödediğiniz miktar yüksek olsa da ileride doğru zamanı bekleyip bozdurduğunuzda size çok daha fazlasını verebilir. En sade altın en çok kazanç sağlayan altındır. Peki, altın nasıl bozdurulur konusunun bir diğer ayrıntısı olan kuyumcu seçimi ne kadar önemlidir? Eğer güvenmediğiniz bir kuyumcudan altın bozdurmayı düşünüyorsanız, kesinlikle dur demelisiniz. Tüm ayrıntılarını inceleyelim.


Kuyumcunun Güvenilirliği

Altın nasıl bozdurulur? Altın kime bozdurulur? Yatrımcının en çok kafasını kurcalayan bu iki soru yatırımınızı mahvedebilir bir potansiyele sahiptir. Altınınızı aldınız, piyasanın yükselişe geçmesini beklediğiniz ve tüm şartlar yerine geldi. Peki sonraki adım olan ve ayrıca en önemli adım olan kuyumcu meselesi nasıl çözülmeli?

Altınınızın gramını görmek en doğal hakkınız. Kuyumcu altınınızı sizden gizli bir şekilde değil yanınızda tartmalı.
Olası değer düşürme çabalarını sergileyememeli.
Gittiğiniz kuyumcu ne kadar güvenilir?
Daha önce hiç alıveriş yaptınız mı? Ve ne kadar süredir orada mesleğini devam ettirmekte?


Tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekir. Sizi şüpheye düşüren kuyumcular ile birlikte çalışmamalısınız.

Her ne kadar güvendiğiniz bir yer olsa bile temkinli davranmalı ve birkaç kuyumcudan ortalama fiyat almalısınız. Birbirini tutan fiyatlar elde ettiğinizde fiyat açısından bir sorun olmadığını bilirsiniz fakat tek yerden işlemi bitirmek içinizde ufakta olsa bir şüphe oluşturabilir.
Altın bozdururken, ortalama değer bilmeniz ve altınınız hakkında bilgi sahibi olmanız daha güvenilir bir altın bozdurma işlemi yapmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak;


Altın nasıl bozdurulur konulu yazımızda ele almış olduğumuz adımları takip ederek ve eksiksiz uygulayarak sizlerde yastık altı yatırımınızı oldukça başarılı bir yatırıma çevirebilirsiniz. Zarar etmemek için tüm olasılıkları göz önünde bulundurmayı ve daha önce yapmış Olduğunuz hataları değerlendirip tekrarlamamaya dikkat etmeyi unutmamanız gerekir. Altın yatırımı çok dikkat isteyen bir yatırım türüdür. Kar elde etme şansı da en yüksek olan seçeneklerden biridir.

Bilindik Markalar;

https://www.altinbas.com

https://www.altinplaza.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ