Delta Finans

Altın Kolye

Altın Kolye

Altın kolye nasıl yapılır? Altın kolye neredeyse her kadının vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan altın kolye, birçok geleneğide içinde barındırmaktadır. Peki, daha önce hiç kadınların vazgeçilmezi olan altın kolyenin nasıl yapıldığını merak edip araştırdınız mı?

ALTIN KOLYE NASIL YAPILIR ?

Sizin için altın kolye yapımını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Görünüşünden de anlaşılacağı gibi altın kolye yapımı oldukça zahmetli, emek ve profesyonellik isteyen bir iştir. Çok fazla ayrıntıya ve dikkat edilmesi gereken noktalara sahiptir.

Yapımında istediği emek, altın kolye hazırlandığı zaman herkesin dikkatini çeker. Işinde uzman olmuş kişiler tarafından hazırlanan altın kolyeler, benzerlerinden çok daha ilgi çekici ve yüksek fiyatlıdır.

Yapım aşamasındayken yapılacak en ufak hata bile, altın kolyeyi baştan yapmaya neden olabilir. En zahmetli ve yorucu işlerden biri olan altın kolye yapımı birçok aşamadan oluşur.

Altın ürünler, altın olması dışında işçiliğinden dolayı da pahalıdır. Büyük bir emekle ortaya çıkan altın kolye nasıl yapılır? Ve altı kolye yapmanın aşamaları nelerdir ?

Altın Kolye Yapılış Aşamaları :

Altın kolye müşterisinin beğenisine sunulmadan önce birçok farklı ve zorlayıcı aşamadan geçmektedir. Üretim aşamasında sürekli kontrol edilen altın kolye yapılış aşamaları nelerdir, inceleyelim.

Çizim aşaması, renklendirme aşaması, bilgisayara aktarım ve düzenleme işlemi, model maker aktarım süreci, mum haline getirme aşaması, seramik kaplama işlemi, seramik pişirme evresi, mum eritme aşaması, el ile şekillendirme aşaması, temizleme aşaması, cilalama işlemi, patlatma tekrar şekillendirme işlemi, kontrol ve düzenleme aşaması gibi birçok farklı işlemlerden geçen altın kolye yapımı uzmanlık isteyen yorucu bir iştir.

Altın kolyenin bu kadar değerli olmasının nedenlerinden biri de geçirdiği süreçlerin çok emek istiyor olmasıdır. Hata yapılmamalı, yapılsa bile hızlı fark edilmeli ve düzeltilmelidir. Tüm bu aşamaları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğimiz altın kolye nasıl yapılır kısmına giriş yapalım.

Altın Kolyenin Yapılışı

Altın kolyenin yapılış aşamalarını kısaca inceledik, şimdi ise o aşamalarının tüm ayrıntılarını ve daha fazlasını ele aldığımız altın kolyenin yapılışı paragrafıyla daha detaylı bir öğrenim sağlayalım

Altın kolye ilk olarak tasarlanır, tasarımcı ve aydınger bir araya gelerek altın kolyeyi oluşturur ardından diğer işlemlere geçilir. İşte üretim aşamaları, ve altın kolyenin oluşum yolculuğu

Tasarımcı el ile aydınger üzerinde çizimler yapar, hazırlamış olduğu çizimler sonra renklendirme aşamasına gelir. Renklendirilen çalışmalar bilgisayar üzerine aktarılır. Bilgisayara aktarılan altın kolye tasarımı burada çeşitli uygulamalar ile düzenlenir, kontrol edilir ve son haline getirilir.

Artık tasarımı ve düzenlemesi bitmiş olan altın kolye model maker makinesine götürülerek, mum halinde çıkartılır. Mum halinde çıkartılmış olan altın kolye tasarımı, döküm aşamasına gelir.

Döküme gönderilen mum halindeki altın kolye seramikle kaplanır, ardından seramik pişirilir ve sertleşmesi sağlanır. Bu süreçte mum yapısı da eritilir ve çıkması sağlanır. Pişmiş ve sert hale gelmiş olan seramiğe bronz ya da gümüş döküm yapılarak tekrar şekillendirme aşamasına geçilir.

Bronz ya da gümüş dökülen seramik yapı el ile tekrar şekillendirilir, fazlalıkları alınır, kusurlu kısımlar düzenltilir ve son hale getirilmesi sağlanır. Ardından altın kolyenin yüzeyinin temizleneceği aşamaya geçilir. Dikkatli bir şekilde temizlenen altın kolye kauçuk ile kaplanarak kaplama işlemi gerçekleştirilir.

Kauçuk kalıplar ıslatılarak plastiğe benzer hale getirilmelidir. Altın kolyenin buraya kadar geçirdiği üretim sürecine kalıplama süreci denilir.

Kalıplama işlemi bittiğinde sıradaki işlemlere geçilir. Kalıplaması hazırlanmış olan altın kolyenin kalıbına tekrar mum dökülür, dökülmüş olan mum seramikle kaplanır. Pişirilerek sertleşmiş ve tekrar mum dökülmüş seramik boşa bir kalıp haline getirilir. Ardından bu boş seramiğin üzerine altın dökülür.

Elde edilen ham döküm atölyeye gönderilir. Farklı kimyasal maddeler eklenerek patlatma işlemine başlanır. Patlatma işlemi sırasında altın kolyede yapılan işlemlerden kalan artıklar ve fazlalıklar alınır, altın kolye inceltilerek olması gereken boyutuna getirilir.

Patlatma işleminin ardından hazırlanmış olan altın kolye tezgaha gönderilir. Tezgahta ise dökümden kalan fazlalıklar temizlenir. Temizlenmiş altın kolye bu işlemin ardından cila yapılmak üzere cila bölümüne yollanır. Cilası ve parlatması tamamlanan altın kolye yıkama aşamasına geçer.

Yıkamaya giden altın kolye bu aşamada temizlenir ve üzerinde kalan yağ ve benzeri fazlalıklar temizlenir. Ardından rodyumla işlemine geçilerek altın kolyeye rodaj işlemi yapılır. Rodaj işleminde altın kolye süslenir, renk desen ve taş beyazlatma yapılır.

Rodaj işlemi tamamlanan altın kolye tekrar tezgaha gönderilir, son kontrol işlemine başlanır. Altın kolyenin, fazlalığı var mı, renkleri oturmuş mu ya da herhagi bir kusuru var mı incelenir, kusuru olan altın kolye işleme tekrar gönderilir.

Kusuru olmayan altın kolye ise kullanıma hazır hale gelmiştir. Artık satışa hazır olan kolye müşterileri ile buluşturulmak üzere kuyumcu dükkanına gönderilir ve sergilenir.

Altın Kolyede Hata Bulunması

Görüldüğü gibi oldukça zahmetli ve uzun süreli bir iş olan altın kolye yapımı hata yapılmaması gereken bir iştir. Defalarca kontrol edilir, bunun nedeni ise eğer herhangi bir hata varsa önceden farkedebilmektir. Geç farkedilen altın kolye hatalarını telafi etmek oldukça zordur bazen düzeltilmesi mümkün bile olmayabilir.

Fakat henüz üretimin ilk aşamalarında ise daha kolay bir şekilde düzeltilebilir. Altın kolye nasıl yapılır ve üretim aşamalarını inceledik, peki altın kolyenin çeşitleri nelerdir?

Altın Kolye Çeşitleri

Altın kolye çok çeşitlidir. Çeşidine bağlı olarak fiyatı artmakta ve azalmaktadır. Örneğin, taşlı ya da yoğun işlemeli bir altın kolye diğerlerine göre daha yüksek bir fiyata sahipken, ayarı ve gramı düşük altın bir kolye de diğerlerine göre daha düşük fiyatlara sahiptir.

Resim Kaynağı: Resimler internetten rastgele indirilmiştir.

Altın Suyu Nedir Nasıl Kullanılmaktadır?

Altın kolye çeşitlerinden biride altın suyuna batırılmış, daha düşük maddi değerli kolye çeşitleridir. Saf altın olmayan kaplama altın kolyeler saf altın içeren kolyelere göre daha düşük bir fiyata sahip olduğundan dolayı dar bütçe sahibi olanlar tarafından tercih edilmektedir.

Fakat altın suyuna batırılmış olanların maddi bir değeri yoktur ve tamamen aksesuar amaçlı satılmaktadır. Altın suyu sıvı şeklinde altından elde edilmiş bir maddedir.

Herhangi bir maddeden üretilmiş kolye ve benzeri ürünler bu suya batırılarak yalnızca altın görünümü verilmektedir. Altın kolye almak isteyen fakat bütcesini ayarlayamayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Altın Kaplama Nedir?

Altın kolye nasıl yapılır sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da altın kaplama işlemi nasıl yapılır sorusudur. Altın kaplama birden fazla yöntemle gerçekleştirilir. Bu yöntemlerden biri ise rulolanmış  altın kaplama tekniğidir. 

Diğeri ise altın dolgu tekniğidir. Ürünün üzerine lehim ve kaynak yardımı ile altın sürülmektedir. Rulolanma tekniğinde ise, ince bir tabaka altın kullanılmaktadır. Dolgu tekniğine göre daha uygun fiyata yapılan rulolanma işlemi diğerine göre daha çok tercih edilmektedir. Hem ekonomik hemde daha kolay bir işlemdir.

Bu yöntem ürünleri daha dekoratif ve şık gösterir, ayrıca ürünlerin dış yüzeyini de başarılı bir şekilde koruyabilen altın kaplama çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

Altın Nasıl Çıkartılır Videomuzu seyrettinizmi.

Altın kolye satan belli başlı mağazalar:

https://gulaylar.com/kolye-altin

https://www.altinbas.com/altin-kolyeler

https://www.atasay.com/tr/altin/kolye

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Filiz dedi ki:

    Bu işin bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum. Görüyorum ki süreç çok zahmetli ve hassas bir şekilde ilerliyor. Günümüz şartlarında saf altın kolyelerden ziyade altın kaplamalı ürünler daha çok tercih ediliyor. Her ne olursa olsun, arkaplanda büyük bir emek olduğu kesin.

BİR YORUM YAZ