Delta Finans

Affiliate nedir? Nasıl para kazanılır?

Affiliate nedir? Nasıl para kazanılır?

Affiliate nedir? Marketing Türkçe anlamıyla satış ortaklığı ya da gelir ortaklığı anlamına gelmektedir. Affiliate kelimesi üyelik ve bağlı olmak anlamına gelirken, marketing ise pazarlama anlamına gelir.

Afiliate nedir nasıl kazanılır sorusuna kısaca internetten satışa sunulmuş olan ürünleeri yine internetten tanıtarak satışa aracı olunarak kar elde etme işi olarak cevap verebilir. Yani, internet üzerinde satışta olan bir ürün ya da hizmetin tanıtımına ve satışına aracı olarak para kazanmayı hedeflemektedir.

Dünya üzerindeki internet satışlarının yaklaşık olarak üçte biri affiliate marketing ile gerçekleştirilmektedir. Affiliate marketing bazı kullanıcılar tarafından gizlice yapılmaktadır.

Ürün ya da hizmet hakkında açıkça bir link ya da bilgi vermeden yalnızca tavsiye yapmış gibi gözükerek gizli ortaklık yapılmaktadır. Gizli affiliate yapan kişiler ise, açık affiliate yapanlar kadar fazla sayıdadır.

Affiliate nedir? Nasıl para kazanılır?

Affiliate nedir nasıl kazanılır sorusunun cevabı ilk başta oldukça karmaşık gibi gözüksede aslında kolay bir işlemdir. Iş ortağınızın size göndereceği linki müşterilere dağıtarak her yapılan alışverişten belirli bir miktarda kar elde edersiniz. Birden fazla üye olduğunda nasıl kar elde edeceğiz diyorsanız daha kolay bir yöntemle açıklayalım.

Örneğin bir çanta reklamı yapmak ile görevlendirildiniz. Size sadece size özel olarak oluşturulmuş bir link gönderilerek diğr üyeler ile primlerinizi karışması önlenmekte. Örneğin sizin linkiniz “x” ile biterken diğer çalışanın “y” ile bitmektedir. Böylece linkler aynı siteye ulaştırsa da sizin linkiniz farklı bir dosyada tutulmaktadır.

Affiliate nedir ve nasıl kazanılır sorusunun cevabı aslında o kadar da karmaşık değilmiş değil mi? Size özel hazırlanan linkler ve satış sayınız bu işte ki tek ayrıntı sayılabilir.

Affiliate Sistemindeki Kişiler

Affilitate sisteminde üç önemli kişi bulunur ve tüm sistem onlar ile ilerler. Bunlar ise ; Tüccar, Ortak ve Müşteridir. Tüccar, ürünün ya da hizmetin sahibi olan kişi ya da şirketlerdir.

Ürünlerin ana noktası olan tüccarlar ortak ile anlaşıp reklam yaptırmakta ve tanıtım ile müşteri çekmektedir. Ortak genelde blog ya da çok takipçili sosyal medya hesabına sahip olan kişidir. Ortak, müşteriye erişmek ile görevlidir, gizli ya da açık bir şekilde reklamı yapılan ürün ya da hizmeti takipçilerine tanıtarak müşteri arar ve satıştan komisyon alır.

Müşteri ise tanıtımla karşılaşıp ürün ya da hizmeti satın alan kişidir. Affiliate sistemi bu üç kişi arasında gerçekleşir ve birbirine bağlıdır.

Affiliate İle Nasıl Para Kazanılır ?

Affiliate nedir nasıl kazanılır? Affilate sistemini sizlere açıkladık, peki bu sistem ile nasıl kazanç sağlarsınız. Oldukça kolay ve dijital ortamda gerçekleşen bu sistem reklama dayalıdır.

Satış yapmayı hedefleyen iş ortağınızın size vereceği özel bir bağlantı ile reklamı yerleştirerek sizden gelecek her müşteriden ekstra kazanç sağlarsınız. Affiliate marketing sayesinde yüksek gelirler elde etmeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey ise iş ortağınızı bularak anlaşmak ve reklam yayınlamak.

Ürünlerini Satan Kişi Nasıl Kazanır ?

Ürünlerini satarak para kazanmadan önce belirli bir miktar bütçe ayırması gereken tüccar ortaklık yaptığı kişiye komisyon öderken ortağın sayesinde çektiği müşterilerden daha fazla gelir elde eder.

Ortaklık sisteminde bulunan ödemeler değişkenlik göstermektedir. Genellikle para karşılığında yapılmakta olan reklamlar anlaşmaya göre ücretsiz ürün ve benzeri olarak ödenebilmektedir.

Genellikle bütcesi daha az olan tüccarlar ortaklarına para yerine ücretsiz ürün göndermektedir. Daha kısa süreli ve ilk deneyim olan reklam anlaşmaları kısmen bu şekilde sağlanmaktadır. Fakat devamlı olacak bir reklamı hedefleyen tüccar para ile reklam vermelidir.

Ücretsiz ürün anlaşmalrı kısa vadeli ortaklıklar ya da küçük reklamlarda tercih edilirken, uzun vadeli ve daha ciddi işlerde para ile reklam verilmektedir.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

Birden fazla ödeme türleri olan affiliate sisteminden sıklıkla kullanılan yöntemler “CPS, CPL, CPC ve CPA”dır. Affiliate nedir nasıl kazanılır sorusu kadar merak edilen bir konu olan ödeme yöntemlerini daha ayrıntılı inceleyelim.

CPS ; Satış başı maliyet anlamına gelmekte olan CPS ödeme yönteminde,  satış başına üründensabit bir ücret ya da yüzde alırsınız.

CPL ; Müşteri yaratma maliyeti anlamına gelmekte olan CPL ödeme yönteminde, yönlendirilmiş olan müşteri için ücret alırsınız.

CPC ; Tıklama başına maliyet anlamına gelmekte olan CPC ödeme yönteminde, tıklamalar ile oluşan site trafiğinden ücret alırsınız.

CPA ; Eylem başına maliyet anlamına gelmekt olan CPA ödeme yönteminde ise, anket ya da form doldurma işleminin trafiğine göre ücret alırsınız.

Affiliate Avantajları Nelerdir ?

Affiliate nedir  nasıl kazanılır sorusunu araştıran kişiler tarafından merak edilmekte olan bir diğer konu ise bu sistemin avantajlarının neler olduğudur. Affiliate sisteminden birden çok avantaj bulunmaktadır. Işte avantajları ;

Düşük Bütçeli Olması : Affiliate sistemi oldukça düşük bir bütçe istemektedir. Ortaklarınıza yapacağınız ödeme anlaşmanıza göre ücretsiz ürün bile olabilen bu ortaklık sistemi oldukça ucuzdur.

Katılması Oldukça Kolaydır : affiliate sistemine katılmak oldukça basittir. Sadece üyelik formu doldurarak iş ortaklığına başlayabilir ve reklam yayınlayabilirsiniz. Ekstra masrafa girmeden ek gelir sağlamak için oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Kargo Ve Ürün İadesi Sizin Dışınızda Gerçekleşir : siz sadece reklam vererek işten gelir elde edersiniz. Ürün hakkında hiçbir sorumluğunuz bulunmamaktadır. Ürünün kargoya verilmesi ya da sorunlu çıkıp iade edilmesi ortağı ilgilendirmediği için kolay bir sistemdir. Siz sadece reklamı yayınlar komisyon alırsınız.

Yalnızca Reklam Yaparsınız : yukarıda da belirttiğimiz gibi ürünle ya da dükkan ile hiçbir ilginiz yoktur, bu işlerle yalnızca tüccar ilgilenmektedir sizin tek sorumluğunuz ise reklamı yayınlamaktır.

Sürekli Kazanırsınız : reklam yayınlamış olduğunuz sitenizde aktif olmadığınız anlarda bile siteye giriş yapan kişiler reklamlara tıklayarak alışveriş yapabilir ve siz farkında olmadan para kazanma şansına sahip olursunuz.  tek sorumluluğunuz reklamı yayınlamak olan affiliate marketing en kolay para kazanma yollarından biridir ve neredeyse her kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Affiliate Dezavantajları Nelerdir ?

Affiliate nedir ve nasıl kazanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Reklam yayınlayarak para kazanmayı hedefleyen kişiler tarafından oldukça merak edilen konulardandır. Affiliate sisteminin avantajlarını inceledik, elbette olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönleride bulunmakta olan bu sistemin dezavantajları nelerdir? Bu işe başlamadan önce mutlaka öğrenmeniz gereken bir konudur. Her işte olduğu gibi affiliate sisteminin de bazı olumsuzlukları bulunmaktadır. Işte affiliate marketing’in dezavantajları.

Referral Sayısının Arttırılması : çok zaman alabilecek olan bir konu referral sayısının arttırılmasıdır. Ortağınızın yeterince satış yapabilmesi uzun süreceği için sabırlı olmanız gerekmektedir. Yeterli sayıya ulaşmadan gelir elde edemezsiniz.

Internet Satışında İyi Olmalısınız : her ne kadar internet ortamı normal ortamdan daha kolay gibi gözüksede internette satış yapmak ve başarı sağlamak konusunda biraz araştırma yapmanız başarıya ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Kodlama Bilgisine İhtiyacınız Olacak : gönderilen kodları siteniz içersine yerleştirmek için biraz da olsa kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Kodlama hakkında temel bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz lütfen bunu belli edin.

Düzeltmemizi istediğiniz eksik yada hatalı bilgi varsa yorum kısmına veya iletişim adresinden bize iletiniz. Lütfen

LÜTFEN BİLDİĞİNİZ İŞ ORTAKLIĞI SİSTEMİ VARSA BİZE BİLDİRİNİZ BİZDE LİNKİNİ BURDAN YAYINLAYARAK HERKESİ BİLGİLENDİRELİM.

İşte BiKaç tane affiliate(iş ortaklığı adresi);

https://www.deltafinans.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. İlve dedi ki:

    Bu aralar ilgilendiğim sistem. Eğitimini alıp ek gelir oluşturmayı düşünüyorum. Son yıllarda çok fazla duyar oldum bu sistemi. İngilizcem de yeterli seviyede. Bilgiler için teşekkürler.

  2. Özgül dedi ki:

    Ülkemizde değil ama Avrupa ve Amerika pazarlarında daha çok gelir getiren sistemdir. Yabancı diliniz varsa işiniz daha da kolaylaşır çünkü satıcılarla daha rahat iletişim kurarsınız.

  3. Oktay dedi ki:

    Dropshipping’e benzer bir sistem. Sabırla ve inançla devam ederseniz yüksek miktarlar kazanabilirsiniz. Konuda verilen tüyolar oldukça faydalı, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ