Delta Finans

Açık Vade Ne Demek?

Açık Vade Ne Demek?

Çeşitli yatırımlarla kendilerini geliştirmek isteyenler açık vade ne demek gibi sorular araştırmaktadır. Genel anlamda sizlere bunu örneklerle anlatmaya çalışalım. Vade bir bankacı olmuş demek için neyi ifade eder, normal bir alışveriş için neyi ifade eder, bunları ayrı ayrı anlatalım. Çünkü genel anlamda açık vade net bir şekilde sonucu konulmamış olan ve belirli bir vadeye bağlanmamış olan tüm işlemleri ifade edebilmektedir. Kısacası bir alışverişinizde özellikle toptan alımlarda dahi net bir vade konulmamış ve net bir ödeme yapılmaması bu açık vadeli olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden aslında paranın olduğu her yerde her tip alışveriş borsa, bankacılık işlemleri gibi her şeyde aslı açık vade sistemleri kullanılabilmektedir.

Açık Vade Nedir Detayları

Açık vade ne demek konusunda bankacılık işlemlerinin örnek vermeye çalışalım. Herhangi bir bankaya gittiğinizi sizler de net bir vade belirtmeden günlük faize parayı yatırdığınızda aslında bir açık vade işlemi yapmış olursunuz. Sonuç itibariyle parayı nasıl değerlendireceksiniz ve ileriye doğru mevduatı ne zaman çekeceğiniz belli değildir. Bu yüzden sürecin önü açıktır. Genel anlamda vadenin önünün açık olduğu anlamına geldiğini de söyleyebiliriz. Bu anlamda açık vade işlemlerini herkes farklı şekillerde kullanabilmektedir. Bankacılıkta da bu şekilde kullanır. Ayrıca bankaların herhangi bir şekilde müşterilerine açık vade ile ilgili bir işlem yapması durumu söz konusu değildir. Müşterileri bankaya karşı böyle bir işlem tercih edebilirler.

Açık Vade İşlemleri

Borsada açık vade ne demek tanımladığımız zaman aslında bunu net bir şekilde anlayabiliriz. Borsada uzun vadeli yatırım yapanlar bulunmaktadır. Hatta kısa vadeli yatırım yapanlar için de aynı şekilde aslında vade belirsizdir. Sonuç itibariyle yatırımı yaptıktan sonra kazanç elde ettiğiniz zaman elden çıkartabilirsiniz veya uzun vadeli olarak elinizde hisse senetlerini bekletebilirsiniz. Bu anlamda borsanın içerisinde de açık vade işlemlerinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Aslında yazımızın başından beri de anlatmaya çalıştığımız vadesi belli olmayan yani son ödeme işlemi belli olmayan her türlü işlem sonuç itibarıyla ucu açık bir vade işlemine tabi tutulmuş demektir. Bu yurtdışı veya yurtiçi alışverişinizde daha iyi geçerli bir işlemdir. Kısacası sizlerin yapmış olduğunuz işlemler için ödeme yapmamanız durumunda sizler de böyle bir ifade işlemine geçiş yapmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ