Delta Finans

Açık Pozisyon Sayısı Nedir?

Açık Pozisyon Sayısı Nedir?

VIOP’ta işlem yapanlar açık pozisyon sayısı nedir sorularını sormaktadır. VIOP bilindiği gibi vadeli işlem ve opsiyon piyasası demektir. İşlem sistemleri, açık pozisyon sayısı gibi terimlerin özellikle analistler tarafından bilinmesi gerekmektedir. Çok önemli referans veriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcıların beklenti yönünü aynı zamanda da VIOP piyasasının önde gelen kullanılan değerli veriler olarak bilinmektedir. VIOP açık pozisyon parametresi veya işlem hacmi gibi sistemleri çok doğru bir şekilde okuyabilmeniz gerekmektedir. Dilerseniz hızlı bir şekilde bunlar hakkında bilgi vererek özellikle açık pozisyon hakkında detaylı bir şekilde bilgi vererek nasıl hesaplanacağı konusunda sizlere yardımcı olmaya gayret gösterelim. Sonuç itibarıyla yapacağınız yatırımlar için gerçekten de açık pozisyon sayısının artması azalması gibi noktadır. Büyük bir önem arz etmektedir.

VIOP’da Kullanılan Açık Pozisyon Nedir?

Açık pozisyon sayısı nedir sorusunun net cevabı aslında ters sistemle kapatılmamış kısa pozisyon veya uzun pozisyon sayısı olarak özetlenebilir. Bilindiği gibi açık pozisyon aslında bir sözleşmeye bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Her uzun pozisyon karşısında bir kısa pozisyon bulunmaktadır. Yani kısa pozisyon ve uzun pozisyonlar normalde birbirini tamamlamaktadır. Uzun veya kısa pozisyonlardan herhangi birinin hesaplanması yeterli olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada açık pozisyon sayısını hesaplarken piyasadaki uzun ve kısa pozisyon sayılarının bilinmesi gerekmektedir. Ayrı ayrı toplamlarını da açık pozisyon sayısı denilmektedir. Her alım pozisyonunun tamamen satım pozisyonu olması gerekmektedir. Tam satın pozisyonu içinde bir alım pozisyonu bulunduğunu söyleyebiliriz.

Açık Pozisyon Sayısı Hesaplama

Açık pozisyon sayısı nedir konusuna açıklık getirdikten sonra bu sayının nasıl hesaplanacağı konusunda da bilgi verelim. Örneğin alan ve satan olarak çeşitli miktarlarda ürünler mevcut. Bir gün işlemleri, iki gün işlemleri gibi topladığınızda kaç miktarlık bir alım veya satım varsa bu kadarlık da toplam açık pozisyon sayısı olduğunu söyleyebiliriz. Açık pozisyon sayısındaki artış veya azalış hacim ile veya fiyatta da değişime göre belirlenmekte ve değerlendirilmektedir. Örneğin fiyatı artan herhangi bir ürün olduğunu düşünelim. Eğer hacmi de artıyorsa bu açık pozisyonu artı olarak yansıyorsa bu durumda piyasada yukarı doğru güçlü bir yükseliş meydana gelecektir. Tam tersi olarak düşünelim. Fiyat aşağı doğru inildiğinde hacmi ve açık pozisyon azalıyorsa da aşağı doğru zayıf bir düğme var demektir. Yani işlem hacmi ve açık pozisyon sayısı gibi işlemler özellikle borsalarında yatırım yapacaklar için gerçekten önemli kavramları olduğunu belirtmekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ