Delta Finans

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

İş özünde çok basittir. Fotoğraf çekip ShutterStock veya iStockPhoto gibi stok fotoğraf platformlarına yüklemeniz gerekir. Bu fotoğrafları birileri herhangi bir şekilde kullanmak isterse fotoğrafı yüklediğiniz platformdan satın almalıdır. Ödenen paradan site komisyonunu alır ve geriye kalanı sizin olur. Tüm olay bundan ibarettir.

Stok fotoğrafları satın alanlar ve kullananlar genellikle dergiler, yayınevleri veya internet siteleri gibi kuruluşlardır. Takipçilerine sunacakları içerikler için görseller bulup o görseller için para öderler.

Müşterileriniz bu tarz kuruluşlar olunca da satılması için çekmeniz gereken fotoğrafların profesyonel ve belli alanlara yönelik olması gerekiyor.

Örneğin reklam ajansları çoğunlukla belli ürünlerin görsellerini satın almak isterler. Siz de profesyonel şekilde ürün fotoğrafları çekmeniz halinde reklam ajanslarına bolca fotoğraf satabilirsiniz.

Veya yayınevlerinin tercih ettikleri görseller üzerinden ilerleyebilirsiniz. Yayınevlerinin bazıları kurgusal kitaplar için görseller ararken bazılarıysa tarih kitapları için gerçekçi görseller aramaktadırlar.

Bu kriterler doğrultusunda çoğu yayınevinin tercih ettikleri, dijital ortamda Photoshop gibi programlar yardımıyla oluşturulan dijital tasarımlar olmaktadır.

Eğer Photoshop gibi programları kullanabiliyorsanız ve güzel işler çıkartabiliyorsanız bu yolda ilerleyebilmeniz mümkün.

Stok fotoğraf satın alan kişilerin istekleri ve aradıkları görseller değişiklik gösterse de hepsi kesinlikle profesyonel fotoğraflar isterler.

Bu işten para kazanmak istiyorsanız öncelikle profesyonel çalışmanız gerekmektedir.

Profesyonel gözükmeyen fotoğraflar maalesef size hiç para kazandıramaz. Tüm önceliğiniz profesyonellik olmalıdır.

Mutlaka Okuyun: İnstagram ile Para Kazanmak

Stok fotoğrafçılık nedir? Stok fotoğrafçılık nasıl yapılır? Stok fotoğrafçılıkla ne kadar para kazanılır? Stok Fotoğraf ile Para Kazanmak…

.

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Oktay dedi ki:

    Kaliteli bir fotoğraf makineniz varsa bu işten büyük paralar kazanabilirsiniz. Önünüze geleni çekmek yerine açısı ve ışığı yerinde fotoğraflar çekerseniz bunların alıcısı mutlaka olacaktır. Bol kazançlar.

  2. Cengiz dedi ki:

    Üniversite yıllarımda bu işten hatrı sayılı paralar kazandım. Grafik bilgimi çektiğim fotoğraflarda kullanarak birçok reklam ajansıyla çalışma fırsatım oldu. Ek gelir arayanlar için mükemmel bir fırsat. Kaçırmayın derim.

BİR YORUM YAZ